Arkiv

Böcker, Kartor & Handskrifter

Johan III handling daterad 1592 Stockholm

Gustav II Adolf undertecknad handling 1611

Hedvig Eleonora 2 handlingar 1664 och 1696

Kristina av Holstein-Gottorp handling 1617

Ferdinand III signed document St. Pölten 1645

Karl IX undertecknat brev daterat Stegeborg 1603

Karl IX signerad handling daterad 1683

Louis XV Autograph letter signed 1773

Ulrica Eleonora d.y. undertecknad handling 1719

Johan Georg von Sachsen document 1619

Drottning Kristinas förmyndarregering 1642

Document signed Catherine the Great 1766