Johan III handling daterad 1592 Stockholm

Klubbat för:

7500 SEK

Arviointi

6 000-8 000 SEK

Kuvaus

JOHAN III (1537-1592), kung av Sverige 1568-92. Egenhändigt undertecknad handling, daterad 8 juli 1592 i Stockholm.
Folio (320x205 mm.). 2 sidor. Egenhändigt undertecknat och med sigill, dokumentet med fyra vikmärken, 2 små hål i text (delvis i signatur), 1 mindre reva i nedre marginal, ett par småfläckar.
Handling på tyska skriven under Johan III:s sista levnadsår rörande militära frågor. Kontrasignerad av Ambrosius Palmbom.

6219

Päivämäärä:

2019-06-14