Arkiv

Moderna & Nutida - Page 12

Claes Oldenburg,

Claes Oldenburg,

Alvar Aalto, skål, Karhula / Ittala 1930-40-tal

Märta Måås-Fjetterström, Bruna heden, matta

Toni Zuccheri, vas, Spacchi, Murano 1985

Erik Höglund, unik skulptur, Strömbergshyttan 1996

Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965

Einar Jolin

Einar Jolin

Josef Frank, bokhyllor, 3 delar, Svenskt Tenn

Ole Wanscher, soffbord, A.J. Iversen

Erik Olson, olja på duk, daterad 1931

Lars Erik Falk skulptur

Lars Erik Falk skulptur

Marc Chagall, Bible

Marc Chagall, Bible