Arkiv

Moderna & Nutida - Page 9

Josef Frank, dagbädd, Svenskt Tenn

Hans Hedberg, skulptur, starkeldsfajans, Biot

Taklampa, Art noveau, 1900-talets början

Karl Axel Pehrson, Springvända

Jimmie Durham, Untitled

Jimmie Durham, Untitled

Bergboms, golvlampor, 1 par, 1950-tal

Poul Henningsen,

Poul Henningsen, "PH-Kotte", takarmatur

Skåp, Swedish Modern, 1940-tal

Axel Einar Hjorth,

Axel Einar Hjorth, "Record", skåp, NK 1935

Arne Jacobsen, matbord, 6 stolar, Fritz Hansen

Marianne Richter,

Marianne Richter, "Rosita", MMF AB

Sigvard Bernadotte, ljusstakar