Arkiv

Moderna - Page 11

Fulvio Bianconi,

Fulvio Bianconi, "Pezzato", vas, Venini

CARL MALMSTEN, stolar, 6 st., furu, 1930-tal

Joan Miro, Ma de Proverbis, färglitografier 2 st.

Roberto Matta, Hom´mère L´Eautre

Roberto Matta, Les Oh! Tomobiles

Josef Frank, matbord, Svenskt Tenn

Greta Magnusson Grossman, golvlampa, Bergboms

Svensk Hemslöjd, matta

Svensk Hemslöjd, matta

Hans Hedberg, oljedroppe, Biot, Franskrike

Madeleine Pyk, Stockholm

Madeleine Pyk, Stockholm

Märta Måås-Fjetterström,

Märta Måås-Fjetterström, "Porslinsmattan", matta

Gösta Adrian-Nilsson, Komposition på rött