Arkiv

Klassiska - Page 2

Trädgårdsurna, 1800-talets mitt

Miniatyrkabinettskåp, 1600-talets första hälft

Schatull, barock, sannolikt Flandern

Uppläggningsfat ur Kremlin servisen, 1825-55

Camera obscura, 1700-talets andra hälft

VAS, 1700-tal, Kosta eller Limmared,

Pokaler 2 st från Romanovska jubileumsservisen

Figurin, rokoko, Marieberg

Figurin, rokoko, Marieberg

Ljusstakar, 1800-tal, Second Retour d´Egypte

Strindberg om Inferno, brev daterat 1899

Skrin, barock, daterat 1667

Skrin, barock, daterat 1667

Gunghäst, 1700-tal

Gunghäst, 1700-tal