Figurin, rokoko, Marieberg

Figurin, rokoko, Marieberg
Figurin, rokoko, Marieberg
Figurin, rokoko, Marieberg
Figurin, rokoko, Marieberg
Figurin, rokoko, Marieberg
Figurin, rokoko, Marieberg
Figurin, rokoko, Marieberg
Figurin, rokoko, Marieberg
Figurin, rokoko, Marieberg
Figurin, rokoko, Marieberg

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

FIGURIN, rokoko, Marieberg, Pierre Berthevins period (1766-1769), i form av morian, ristad signatur MB, polykromt bemålat mjukt porslin, höjd 15 cm, skador och lagningar, retuscher

LITTERATUR:
Carl Hernmarck: Marieberg, Stockholm 1946, sidan 216, jämför signaturen

1010

2017-12-12