Arkiv

Klassiska - Page 6

C.C. Gjörwell, studier från Italien

C.C. Gjörwell, Af Venetzianska Palatset i Rom

C.C. Gjörwell, motiv från Monte Mario

C.C. Gjörwell, Vue från Villa Medici

C.C. Gjörwell, projekt för en slottsanläggning

Pokal med lock, Dresden 1700-tal

Fat, Rörstrand 1765, fajans, Rehnska mönstret

Parkurnor, 1800-talets fjärde kvartal

Urnor, sengustaviansk stil

Urnor, sengustaviansk stil

Pennteckning av prins Fredrik Adolf

Skulptur, Grand Tour souvenir, Narcissus

Skulptur, tillskriven Jan Pieter van Baurscheit