Sälja
Köpa
Auktioner
Avdelningar
Kalendarium
Kontakt
Våra auktionshus
Stockholm – Nybrogatan 32
Stockholm – Magasin 5
Stockholm – Sickla
Göteborg
Malmö
Helsingborg
Finland – Helsingfors
Tyskland – Hamburg
Tyskland – Köln
Tyskland – Neuss / Düsseldorf
Om Oss
Om oss
Vår historia
Våra specialister
Våra värderingsmän
Nyheter
sv
en
fi
de
sv-fi
Sälja
Köpa
Auktioner
Avdelningar
Kalendarium
Kontakt
Våra auktionshus
Stockholm – Nybrogatan 32
Stockholm – Magasin 5
Stockholm – Sickla
Göteborg
Malmö
Helsingborg
Finland – Helsingfors
Tyskland – Hamburg
Tyskland – Köln
Tyskland – Neuss / Düsseldorf
Om Oss
Om oss
Vår historia
Våra specialister
Våra värderingsmän
Nyheter
sv
en
fi
de
sv-fi
Arkiv
Böcker, Kartor & Handskrifter - Page 7
→
Nummerordning
Högst bud
Alla kategorier
1500-talstryck
Atlaser, kartor, glob
Autografer/övriga personer
Bibliofilupplagor
Blommor, djur
Carl von Linné
Fotografier, vykort
Historia, juridik genealogi
Inkunabler, inkunabelblad
Kokböcker
Konsthistoria, kulturhistoria, teater, musik
Kungliga autografer
Medeltida manuskript
Medicin
Naturvetenskap
Ordböcker, språk, kalligrafi
Övriga handskrifter
Planscher, planschverk
Resor, utländsk topografi
Svensk och utländsk vitterhet, barnböcker
Svensk topografi, Lappland
Teologi
Kelmscott Press Ruskin The Nature of Gothic 1892
Bibliofilupplagan av Wrights Svenska fåglar
Zille Zwanglose Geschichten with lithographs 1919
Abstract art 1952 with pochoir-coloured plates
Böttigers Konstsamlingarna... kungliga slotten
de Burtin: Traité...des connoissances...Peinture
Lassaigne´s Chagall with original lithographs
Sonia Delaunay 40 pochoir coloured plates c. 1930
Desmarets Iphigénie en tauride 1711
The first book printed by lithography in England
Gorer - Blacker: Chinese Porcelain and Hard Stones
Kamerni Teatri 1934 illustrations Russian artists
<
3
4
5
6
7
8
9
10
11
>
Start
Allt ljus på storheterna inom modernt silver
Vill du sälja?
Vi värderar dina föremål kostnadsfritt
x