Arkiv

Klassiska

Masulipatam, Indien, antik ca 1900-1920

Bakhtiari, semiantik 1930-tal

Bakhtiari, semiantik 1930-tal

Vävd tapet, Flandern, 1600-talets början, Batalj

Heriz, antik 1910-tal

Heriz, antik 1910-tal

Lori, antik ca 1880-1900

Lori, antik ca 1880-1900

Vävd tapet, 1700-tal, landskap med jaktscen

Isfahan, semiantik, ca 1 miljon knutar/kvm

Suiyuan, antik pelarmatta, Kina

Peking, Kina, antik 1890-1910-tal

Malayer, antik ca 1910-tal, galleri

Malayermatta med växtfärger och handspunnet garn

Samsun, Turkiet

Samsun, Turkiet