Christian Mölsted, Skeppen Falken och Gladan

Klubbat för:

380000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

CHRISTIAN MÖLSTED
Danmark 1862-1930
Den svenska marinens lärlingsskepp Falken och Gladan i hamnen vid Marstrand
Signerad och daterad Chr. Mölsted -19. Olja på duk, 117 x 102,5 cm
Påskrift på spännramen "De svenske laerlinge skibe Falken og Glädan i Havnen ved Marstrand"

PROVENIENS
Åmells konsthandel, Stockholm
Svensk privatsamling

UTSTÄLLD
Från atelier till plein air, katalog 15, Åmells, Stockholm 1988, katalognr 12

I ett sommarljuvt Marstrand 1919 målar den danske marinmålaren Christian Mølsted Skeppsgossebriggarna Falken och Gladan som lagt sig vid Marstrands hamn, med Carlstens fästning i bakgrunden. Hela målningen badar i ett spektakulärt ljus och andas sommarens fräschör och friskhet, med en lagom dos av saltmättad sjöromantik.

Christian Mølsted är annars mest känd för sina stora och dramatiska skildringar ur den danska flottans historia. Hans främsta verk anses vara målningen "Om bord på Niels Juel under slaget ved Helgoland 9. maj 1864" från 1897-1898 (Frederiksborgmuseets samlingar). Hans målningar karakteriseras av en kombination av tekniskt drivet utförande och en detaljrikedom, grundad på omfattande marinhistoriska kunskaper.

1409

2019-06-12