Arkiv

Klassiska - Page 2

Nain, Tudeshk, semiantik

Nain, Tudeshk, semiantik

Seychour, antik ca 1880-1900

Seychour, antik ca 1880-1900

Ghom, 1950-60-tal

Ghom, 1950-60-tal

Indien, sannolikt Lahore, 1920-tal

Baotou/Pao-Tou, antik ca 1900-1920

Veramin, semiantik

Veramin, semiantik

Seychour, antik ca 1870-1890, galleri

Sarab, galleri, semiantik 1920-30-tal

Anatolien, antik/semiantik, silke på silkesvarp

Ghom, 1930-40-tal, silke på silkesvarp, bönematta

Isfahan, signerad Seirafian

Isfahan, signerad Seirafian

Nordvästpersisk, semiantik

Nordvästpersisk, semiantik