Värderingsvecka hos världens äldsta auktionshus

Träffa specialister från världens äldsta auktionshus för värdering och inlämning den 25–27 september i Göteborg! I samband med det erbjuder vi även kostnadsfria hemvärderingar i Göteborg och Västsverige.

Just nu ser vi särskilt stor efterfrågan på klassisk konst, äldre möbler och antikviteter – såsom silver, porfyrföremål, brännförgyllda bronser och ljuskronor. Samt högklassig asiatiskt konst och konsthantverk – keramik och porslin, lack- och emaljarbeten samt föremål av jade och brons.

Ta med dina föremål, eller visa foton på föremålen och deras eventuella märkningar eller stämplar, så hjälper våra specialister dig med en fri värdering.

Sälj tillsammans med oss och bli en del av världens äldsta marknadsplats för auktioner med över 700.000 kunder från 180 länder.

Drop in på Geijersgatan 14 i Göteborg:

Måndag 25 september
Silver med Anna Wehtje.

Tisdag 26 september
Antika möbler & konsthantverk med Markus Andersson.
Klassisk konst med Cecilia Berggren.

Onsdag 27 september
Asiatisk konst och konsthantverk med Elisabet Fellbom.

Öppettider:
Måndag–fredag 10–17.

Kom förbi eller kontakta oss för en hemvärdering:

Ett urval från tidigare auktioner:

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack för din förfrågan! Vi återkommer så snart vi kan.