Höstens vapenauktion 2023

Onlineauktion: 16–26 november

Hög tid nu för vapensamlare och heraldiker att komma upp ur sina bunkrar och kulvertar och bege sig till Stockholms Auktionsverk Magasin 5. Där är montrarna putsade, personalen placerad i givakt och de 240 numren som utgör Höstens vapenauktion katalogförda och klara. Det kan sägas mycket om rikedomen i utbudet men det går knappast att påbörja en sådan redogörelse någon annanstans än vid det svenska flintlåsgevär från sent 1600-tal som utgör en av auktionens absoluta höjdpunkter. Det har ett lås av Pieter Starbus som en försommardag år 1687 lockades hit från Amsterdam och en pipa signerad Samuel Riddersporre. Från det praktfulla arbetet kan man mycket väl ta en lov över till den baltiska blunderbussen med oktagonalt kammarstycke och mer än rikligt med inläggningar för att sedan hamna vid flint- och slaglåsrevolvrarna och kanske något av de där kammarladdningsgevären som väntar på ny ägare. Eller så går man rakt på kartuschlådorna, kraschanerna och ordnarna för att sedan avnjuta de mycket väl utförda vapensköldarna som både bär på historia och dessutom tillför något så mondänt som dekorativt värde. Det kan även omnämnas att avdelningen med blankvapen är generös med bland annat en rysk jaktdolk av särskilt förnämlig kvalitet, två tyska Rapirer från tidigt 1600-tal samt en Hirschfänger med tillhörande jaktbestick.
Välkomna!

Under 2022 sålde vi mer än 100.000 föremål för över 508 miljoner kronor. Sälj tillsammans med oss och bli en del av Europas främsta marknadsplats för auktioner med över 750.000 kunder. Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus för inlämning och fri värdering.

Kom förbi eller kontakta oss för en hemvärdering:

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack för din förfrågan! Vi återkommer så snart vi kan.