2023-06-16

Stor framgång under andra dagen av Klassiska & Asiatiska – se resultaten här

Under andra dagen av Klassiska & Asiatiska klubbades möbler och konsthantverk med stor framgång. Bland toppnoteringarna fanns ett par vackra pärlörhängen, en dryckeskanna i silver och en 1600-tals tapet.

– Oerhört glädjande att se att barocksilvret nådde så höga slutpriser – de två baltiska dryckeskannorna av särskilt hög kvalitet lockade till starka budgivning från både internationellt och nationellt håll, konstaterar Anna Wehtje, specialist silveravdelningen.

En miniatyrmålning föreställande Axel von Fersen sprang iväg efter en intensiv budgivning och klubbades för 100.000 SEK mot utropet 25.000–30.000 SEK. Markus Anderzon, specialist på antika möbler och antikviteter, noterar att miniatyrens motiv och historia var det som skapade det stora intresset.

– Miniatyrmålningen föreställande Axel von Fersen, som ofta ses som en av Sveriges mest intressanta historiska personer, har aldrig tidigare varit ute på marknaden utan gått i arv inom familjen fram tills nu. Den otroliga proveniensen bidrar till det fina priset. Detsamma gäller auktionens framgång av drottning Ulrika Eleonora d.y.:s schatull, som finns noterad i hennes kvarlåtenskap från Karlbergs slott.

Ett par pärlörhängen blev ett av auktionens mest eftertraktade objekt. Örhängena, som är utförda kring sekelskiftet 18/1900 klubbades för 300.000 SEK mot utrop 180.000–200.000 SEK. Andra favoriter var ett dekorativt collier från 1800-talet samt tsaritzan Alexandra Fjodorovnas diamantarmband.

Avdelningen för mattor och textilier hade flera vävda tapeter och orientmattor i sin samling. Särskilt bra gick en antik Oushak/ Ushakmatta (klubbad för 75.000 SEK), en vävd tapet, Aubusson, från 1600-talet (klubbad för 70.000 SEK) samt ett par antika figurala Kerman laver-mattor (klubbade för 65.000 SEK) och en semiantik figural Tabrizmatta, signerad Mehdizadeh (klubbad för 70.000:-).

I sin helhet kan avdelningens resultat sammanfattas som en framgång. Passa på att lämna in redan nu till höstens alla auktioner. Kontakta våra specialister som finns redo för värdering och rådgivning.

Kontakta oss för inlämning, värdering och rådgivning:

Höjdpunkter från dag 1

Tillbaka till nyheter