2023-12-05

Stor efterfrågan på svenska mästare under första dagen av Klassiska & Asiatiska

Under första dagen av höstens Klassiska & Asiatiska auktion klubbades avdelningen för möbler och konsthantverk. Höjdpunkterna från auktionen rymmer högklassiga möbler av svenska möbelmästare, vackert silver och en makalös smyckessamling med kaméer. Flera pjäser med internationell historisk proveniens lockade budgivare från världen över – men det svenska hantverket stod i centrum.

– Det är glädjande att se ett så stort intresse för det äldre inhemska hantverket. Auktionen bjöd på flera suveräna stockholmsarbeten av möbelmästarna Erik Öhrmark och Andreas Fogel samt spegelmakaren Olof Westerberg. Flera av de åsyftade objekten håller kunglig kvalitet och är i suveränt skick. På möblerna av Öhrmark kan man bland annat identifiera underliggande pärlgrå originalfärg, vilket kan ses som en liten detalj, som bidrar med ett lager historia för den nya ägaren och därmed det klubbade priset, berättar konsthantverkspecialisten Markus Anderzon.

Även silveravdelningen bjöd på flera enastående svenska arbeten, däribland en karolinsk kanna stämplad i Stockholm år 1700, klubbad för 95.000 SEK. Ytterligare en toppnotering blev ett par enastående nattljusstakar i rokoko av Jonas Thomasson Ronander.

– Jonas Thomasson Ronander är idag känd som en av de främsta svenska rokokomästarna. Auktionens ljusstakar är ett vackert exempel på Ronanders skicklighet, vilket det klubbade priset på 100.000 SEK bekräftar, säger silverspecialisten Anna Wehtje.

Bland föremålen med internationellt ursprung blev två bordspendyler från Frankrike, den ena “L’amour alimentant la vie” och den andra av Guilmet & Japy Frères särskilt uppmärksammade. Bordspendylerna stack iväg i pris och landade på 40.000 SEK respektive 50.000 SEK. De ryska föremålen frontades av ett par kandelabrar av Andrei Schreiber (klubbade för 100.000 SEK) och en bokpärm i förgyllt silver av Khlebnikov, som klubbades för 70.000 SEK. Sist men inte minst bjöd avdelningen för mattor och textilier på en vävd tapet med motiv föreställande “Kristus förtäljer liknelsen för sina lärjungar” från 1600-talets Flandern. Den vävda tapeten, med proveniens från Björksund slott i Södermanland, klubbades för 75.000 SEK.

Avslutningsvis bjöd smyckesavdelningen på en kamésamling bestående av över 50 utrop, med kameér och intaglier från romerska antiken till 1900-talets mitt. Sandra Johansson, smyckesspecialist och gemmolog, glädjer sig över dagens framgångsrika resultat och lyfter bland annat fram ett ring från den hellenistiska perioden, daterad till ca 200 f Kr-0. Den alldeles makalösa ringen i 14k guld med intaglio av karneol avbildar tre lagerkrönta män i profil klubbades för 35.000 SEK. Även ett armband och ett par örhängena med figurala motiv skurna i bambu, Kanton, Kina 1860-tal, stämplat Johan Ferdinand Bäckström, Stockholm 1869, bjöd på en intensiv budgivning med ett klubbat pris om 34.000 SEK.

Auktionen innehöll även flera diamantprydda smycken, däribland en förtrollande vacker brosch med proveniens från Nanna Svartz.

Imorgon, onsdag den 6 december, fortsätter Klassiska & Asiatiska – både online och i sal på Nybrogatan 32. Då föremålskategorierna konst, grafik, svenskt äldre måleri och Old Masters samt asiatisk konst och konsthantverk går under klubban. På torsdag, den 7 december, väntar slagauktionen Böcker, Kartor & Handskrifter.

Tillbaka till nyheter