2024-04-02

Stockholms Auktionsverk presenterar: Lars Lerin – en privat samling

Den 17 april kommer en helt unik samling av den folkkära konstnären Lars Lerin att gå under klubban på Stockholms Auktionsverk. Slagauktionen Lars Lerin – en privat samling rymmer allt från 1970-talets tidiga oljemålningar till samtida akvareller och ger en inblick i ett av våra mest omtyckta svenska konstnärskap.

Verken har tillhört Kenneth Wahlström, som var en mycket framgångsrik näringslivsprofil baserad i Karlstad, men även en hängiven konstsamlare. Hans samling innefattar hundratals verk från en rad olika konstnärer; glaskonst av Kjell Engman och skirt naturmåleri av Anna Gardell-Ericson men framför allt en imponerande samling verk av värmlandssonen Lars Lerin. Genom de 70 nu presenterade verken får vi möjlighet att följa Lerins utveckling som konstnär. Från en ung målare som söker sitt uttryck, till de senaste årens mästerliga akvareller.

– Det är ovanligt att se en så här stor och omfattande samling, som täcker in alla olika delar av Lerins konstnärskap – från tidiga verk i olja som gjordes redan på 70-talet till de storskaliga akvarellerna som skapats på senare år. Som helhet ger den en spännande inblick i Lars Lerins utveckling som konstnär och den fulla bredden av hans produktion. Sedan är det så klart roligt att alla delar av hans karriär finns representerade – i akvareller, olja och träsnitt. Föremålens variation innebär också en stor räckvidd när det kommer till utrop, från träsnitten på 4 000 kronor till de största akvarellerna som ropas ut för 225 000 kr, berättar Johanna Malm, specialist svensk och internationell samtidskonst och ansvarig för auktionen.

Lars Lerin föddes 1954 i Munkfors i Värmland. Han beskriver hur han tidigt i livet kände sig annorlunda. Det var bland flickorna han trivdes och genom deras lekar som han ville ta sig an livet. Han var tidigt medveten om sin homosexualitet, vilket ytterligare förstärkte känslan av utanförskap. Uppvuxen i en familj där det var viktigt att passa in, förstod han snart att han var tvungen att byta ut flicklekarna och gick då in i fantasins värld. Han skapade sig låtsasvärldar där han var någon annan och de blev en tillflyktsort för honom ända in i vuxenlivet.

Uppmuntrad av sin farmor började han att teckna och måla och efter studenten påbörjade han sin konstnärliga utbildning på Gerlesborgsskolan i Bohuslän. Några år senare fortsatte han sina studier på Valands Konsthögskola i Göteborg. I början av sitt konstnärskap arbetade Lerin i olja. Han skildrade personer och platser runt omkring sig och han hade förebilder som Sven X.et Erixson, Eric Hallström och Bror Hjorth. Han hade kontakt och umgicks med andra konstnärer som Evert Lundqvist och Erling Ärlingsson, såg och lärde av dem. Under tiden på Valand gav Lerin ut sin första bok. Han började göra etsningar, tecknade djur och utvecklade sitt akvarellmåleri. I slutet av 80-talet flyttade Lerin till Lofoten och det var här som han började att måla de motiv vi så starkt förknippar med hans konstnärskap.

I dag har Lars Lerin en unik position på den svenska konstscenen. Ingen annan svensk konstnär når i dag ut så brett och älskas av så många som han gör. Att som konstnär även lyckas bli en folkkär och respekterad mediepersonlighet hör inte till vanligheterna. Kanske är det just kombinationen av exceptionell teknisk skicklighet och förmågan att beröra som slår an hos så många.

– Lerins akvareller tar oss med ut i tystnaden. Till kalhyggen och disiga bergslandskap, till Lofotens hamn och till de värmländska skogarna. Hans konstnärskap är djupt rotat i naturen och landskapet och han har en unik förmåga att fånga dess skiftningar. Genom sina akvareller skapar Lerin inte bara visuella representationer av landskapet, utan fyller dem även med en känslomässig laddning som bär på en nästan meditativ kraft.

Ett av Lars Lerins mest framträdande konstnärliga signum är hans förmåga att skildra landskap på ett sätt som går bortom det rent visuella. Genom en subtil användning av färg, ljus och skugga lyckas han skapa målningar och akvareller som förmedlar en stark känsla av plats och närvaro. Ofta återfinns naturmotiv, vattenlandskap och djur i hans verk, och betraktaren dras in i de stämningar och berättelser som konstnären vill förmedla. Synonymt med Lars Lerins konstnärskap är också vemodet. Vi känner igen hans verk som i gråskala gestaltar övergivna hus och gråmulna fuktiga vinterdagar. I många av hans målningar kan man känna utanförskapet gestaltat i slutna fasader och öde landskap. Samtidigt är verken bedövande vackra. Med teknisk briljans och till synes lätthet fångar han små skiftningar och laddar sina verk med närvaro och känsla. Egenskaper som också syns i de tre verk som Johanna Malm håller som personliga favoriter.

– Akvarellen Husfasad är väldigt fint och skickligt målad och även om den visar en stängd husfasad, ett hyreshus, så finns det något magiskt över verket. Den ser ut att vara målad i Sverige, till skillnad från Röda hustak som också är en av mina favoriter. Den är helt uppenbart målad i Lofoten, med berget i bakgrunden och ett motiv som gör att man direkt ser att det är Lerin som hållit i penseln. Men det som gör den lite extra tilltalande är just att den har ett annorlunda perspektiv, förklarar hon och fortsätter.

– För att lyfta något helt annat så har vi Från Milberget, sista ljuset”, den tillhör en serie som består av många små oljemålningar. Där färgen är så kompakt att det är på gränsen att man ens kan urskilja motivet. Det ger en nästan ogenomträngligt intryck och är på gränsen till abstrakt. Den ställer högre krav på sin åskådare och det gör den särskilt spännande tycker jag. När det kommer till marknadsvärde är det så klart akvarellerna som är den stora grejen, de tidiga oljorna går inte för samma priser eftersom de har ett helt annat uttryck. Även om just den här seriens motiv påminner om akvarellernas, det är snarare tekniken som ger dem ett annat uttryck, förklarar hon.

Fine Art-auktionen Lars Lerin – en privat samling klubbas den 17 april på Nybrogatan 32, där även visning sker den 11–17 april. Men redan nu kan man ta del av den digitala auktionskatalogen och följa auktionen online.

Tillbaka till nyheter