2023-08-17

Stockholms Auktionsverk presenterar: Claes Mosers samling – av J.A.G. Acke

Stockholms Auktionsverk inleder höstsäsongen med att stolt presentera den unika Fine Art auktionen: Claes Mosers samling – av J.A.G. Acke

Auktion 25 september på Nybrogatan 32. Visning 20–25 september.

I dag är Claes Moser en av landets mest välkända konstexperter och handlare, men sitt allra första steg in i branschen tog han redan som student – när han använde sitt studielån för att ropa in en osignerad oljemålning av en pojke utklädd till pirat hos Stockholms Auktionsverk. Den innebar inte bara början av en ny och högst oplanerad yrkesbana, utan en livslång fascination för den välrenommerade svenske konstnären Johan Axel Gustaf Acke.

– På den tiden var J.A.G. Acke i princip bortglömd och jag hade turen att vara stort sett ensam om att vara på jakt efter hans verk. Men i dag har han återfått sin position och mer därtill, framför allt internationellt, och det gläder mig väldigt. Det kan kanske tyckas märkligt att ägna sitt liv åt att gå i någon annans fotspår, men det var så slumpartat att mina och Ackes vägar korsades att det kändes som att vi valde varandra. Ju mer jag lärde känna honom, desto mer fann jag mig road av honom. Han var en annorlunda konstnär, nyskapande för sin tid och blev aldrig någon gammal konstnärsgubbe som bara målade det som förväntades av honom. Jag har haft roligt med honom under alla dessa år, berättar Claes Moser och ler.

År 2014 slöts relationen till konstnären ytterligare, när Claes och hans familj även tog över rollen som ägare till Villa Akleja i Vaxholm, huset som J.A.G. Acke uppförde år 1901. Och den då 150 verk stora konstsamlingen åter fick pryda konstnärshemmets väggar. Men efter mer än 50 år når nu även detta kapitel sitt slut. Villa Akleja har sålts till nya ägare och i samband med det skiljer sig Claes från sin omsorgsfullt förvärvade Acke-samling. Och knyter ihop säcken tillsammans med samma auktionshus som hjälpte till att öppna den.

– Jag har köpt och sålt mycket konst under min karriär men Acke har alltid varit helig på något sätt. Hans verk har aldrig varit handelsvara för mig, utan konst som jag själv gärna umgåtts med. En fast punkt som jag alltid har återkommit till, men var sak har sin tid. Det känns mera rätt gentemot Acke och hela min grundidé med det här projektet, att avsluta hos Stockholms Auktionsverk – där allt började en gång. Den här auktionen känns som ett bra sätt att ta farväl.

Claes Moser anser J.A.G. Acke vara en av sin generations mest intressanta konstnärer, och den internationella konstvärlden tycks vara med på noterna – Acke är till exempel en av få svenska konstnärer som finns representerad med ett betydande verk på Musee d’Orsay i Paris. Men han besatt ett brett konstnärligt register och var inte bara verksam som stafflikonstnär, utan som illustratör och skulptör. Delar av hans storskaliga arbeten finns till exempel att skåda i Stockholms stadshus, där han på uppdrag av Ragnar Östberg utformat mytologiska stuckarbeten i Rundeln och Prinsens galleri. Han är även avsändare till några av sin tids mest berömda jugendmöbler. Samtidigt var han lierad med många av sin samtids betydelsefulla makthavare – han var hovmålare hos familjen Bonnier på Nedre Manilla och husgud hemma hos Ernest Thiel. Acke var en omtyckt och positiv figur med idéer långt före sin tid som kultureliten gärna umgicks med och genom sitt giftermål med Eva ”Eja” Topelius – dotter till nationalskalden Zacharias Topelius – blev han snart förknippad med rollen som Sveriges stora sagokonstnär efter att ha illustrerat sin svärfars böcker.

– Det har varit fantastiskt att följa en konstnär på det här sättet, en liten produktion som rymmer stora tankar och idéer. Det här är en bra samling som säger saker om Ackes hela gärning och som är svår att fortsätta förbättra i dagsläget. Den rymmer allt från några av hans mest kända verk till hans första försök med akvarell och färgkrita. Men jag behåller den första tavlan av hans adoptivson Fausto som pirat, för den är otroligt viktig rent känslomässigt, avslutar Claes.

Varmt välkommen att kontakta oss för inlämning, värdering och inlämning:

Tillbaka till nyheter