2023-09-13

Stockholms Auktionsverk Globen flyttar in i Sickla

Det händer saker i Sickla och har så gjort sedan 1700-talet – när krutfabrik, beckbränneri och landets första kattuntryckeri etablerade sig i det då gryende industriområdet. Men vid det laget var Stockholms Auktionsverk redan i full gång med sin verksamhet inne i Stockholms stad och lagom till sitt 350-årsjubileum står det nu klart att man flyttar in en av sina tio filialer i Sicklas historiska industrikvarter. Ett område vars atmosfär under lång tid präglats av nyfikenhet och utforskande.

– Vi är fantastiskt glada över att få erbjuda våra kunder ännu en marknadsplats för konst och antikviteter i Stockholm, nu mitt i Sicklas rika industri- och kulturhistoria. I en spektakulär lokal som både är tillgänglig och väl bevarad – en dröm för oss på Stockholms Auktionsverk, säger Li Pamp.

De nya lokalerna vid Marcusplatsen representerar två skilda tidsepoker i Sicklas industrihistoria, med två sammanlänkade byggnader som uppfördes enligt rådande stilideal och visar på 1910- och 1960-talets arkitektoniska preferenser. Där företag som Svenssons i Lammhult och Atlas Copco tidigare huserat.

Området erbjuder nya möjligheter när det kommer till tillgänglighet och parkering, och har utsikter att bli ännu bättre framöver. I och med tunnelbanans förlängning planeras det även för en tunnelbanestation invid Marcusplatsen, som kommer att bli en självklar knutpunkt för hela Stockholmsområdet. Inflyttningen är planerad att äga rum under våren 2024, och i samband med det byter Stockholms Auktionsverk Globen namn – till Stockholms Auktionsverk Sickla.

– Efter lång tids letande har vi nu landat i Sickla, en plats som passar oss och vår verksamhet helt perfekt. Det här är design- och kulturkvarter där vår kundkrets är högst närvarande och vår verksamhet ännu mer kan komma till sin rätt. Dessutom i en vacker lokal där fastighetsägaren Atrium Ljungberg vårdat och bevarat mycket av arkitekturens ursprungliga karaktär och originaldetaljer. I det finner vi och vår nya hyresvärd en stark gemensam grund, säger Stockholms Auktionsverks operativa chef Johanna Casselbrant.

Kontakta oss för mer information

Tillbaka till nyheter