2023-12-07

Sällsynt träsnitt 1500-talet säljs för enastående 310.000 SEK under auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter

Auktionen för Böcker, Kartor & Handskrifter gick av stapeln under torsdagen och redan tidigt in i auktionen kunde man konstatera succé. Auktionens dyraste objekt blev ett sällsynt träsnitt från 1500-talets Prag, som efter lång budgivning klubbades för 310.000 SEK. Träsnittet är av museal kvalitet och senare reproduktioner finns representerade i samlingarna hos Victoria and Albert Museum i London och Bibliotheque des Arts Decoratifs i Paris.

– Vi visste att det skulle finnas efterfrågan på detta exemplar med tanke på hur sällsynt trycket är, men att vi skulle nå ett så fint resultat glädjer oss oerhört, säger specialist Katharina Fahlstedt.

Andra toppnoteringar inkluderade en sällsynt atlas med proveniens från Gustaf Nobels bibliotek, (klubbat pris 160.000 SEK), en handskriven koran (klubbat pris 135.000 SEK) och en samling fotografier av svenska kungligheter (klubbat pris 26.000 SEK)

Tillbaka till nyheter