2024-02-22

Jugend, Josef Frank och svenska armaturer i fokus under årets andra Lilla Kvalitén

Jubileumsårets andra upplaga av Lilla Kvalitén ringdes traditionsenligt in under torsdagens förmiddag, och kunde bjuda på ett brett utbud av spännande föremål från alla möjliga tidsåldrar.

– Om man ska sammanfatta trender för den här auktionen kan man se ett växande intresse för belysningen. Vi kan konstatera en stor efterfrågan på svensk armatur, vilka är en slags mjukare och mer tillåtande modernism som går bra hem både internationellt och i Sverige. Den mjukare stilen passar väl in i dagens inredningsideal, säger Christofer Wikner, specialist på moderna möbler, glas, keramik och mattor.

Tydligt blev detta när Tor Wolfensteins trehövdade golvlampa, efter intensiv budgivning, drog iväg och landade på 50.000 SEK gentemot värdering på 8.000–10.000 SEK. Stort intresse fick även ett takarmatur i jugendstil som fick ett slutpris på 40.000 SEK och ett par Swedish Modern-golvlampor från ASEA med slutpris på 27.500 SEK.

Bland möbler och konsthantverk blev en av auktionens höjdpunkter doldisen Henrik van Rijswijks fåtölj. Stolen, som ställdes ut under Konstindustriutställningen 1909, väckte många budgivares intresse både internationellt och i Sverige. Efter en intensiv budgivning landade stolen på slutpris 33.280 SEK. Särskilt stort intresse kunde vi även se för Josef Frank och hans kollegor på Firma Svenskt Tenn. Flertalet föremål gick för höga priser, som till exempel Franks matta “Carpet no 1″ som slutade på ett hisnande slutpris på 150.000 SEK – auktionens högsta notering – samt bord modell 1057 med vacker almrotsfanering som landade på 50.000 SEK. Vi såg även ett starkt intresse för möbler från vårt grannland – i vanlig ordning stod sig den danska designen och Ib Kofod-Larsens stiliga sideboard i jakaranda lockade många med ett slutpris på 62.500 SEK.

Ett stort intresse kunde vi även se för de föremål Gustav Broström bistod med under Lilla Kvalitén. Gustav, som är en minst sagt engagerad samlare och skaparen av instagramkontot Gustavsrum, gav oss nöjet att auktionera ut utvalda föremål från hans egen samling. En bricka i tenn av Nils Fougstedt drog iväg till ett slutpris på 16.250 SEK, vilket även den lilla skulpturen “Källa” av Roland Alf landade på.

På konstavdelningen var det de klassiska mästarna som dominerade. En oljemålning av Joos van Cleve från 1500-talet slutade på 112.500 SEK, följt av Isaac Vromans vackra stilleben med blommor och fiskar med ett slutpris på 93.750 SEK. Även Pierre Olofssons mer moderna färgsprakande komposition “Den engelska parken” från 1959 fångade köparnas intresse och slutade på 68.750 SEK.

Under kategorin asiatika blev en blåvit vas med blomstermotiv en storfavorit och rusade iväg till ett slutpris på 55.000 SEK mot en värdering på 10.000–12.000 SEK.

*Samtliga priser anges inklusive provisioner och avgifter.

Nästa slagauktion på tur är Lilla Kvalitén mars, som klubbas 21 mars på Nybrogatan 32 i Stockholm. Auktionskatalogen publiceras online 12 mars och visningen pågår 15–20 mars.

Har du något du vill sälja? Kontakta våra specialister för värdering, rådgivning och inlämning!

Tillbaka till nyheter