KORAN. Arabisk handskrift, omfattar ca 300 blad i tusch på vaxat papper, 1 dubbelsidigt titelblad i blått, rosa o. guld (1 sida uppfodrad, några lagningar o. viss förlust, några revor, förstärkt på baksidan), text i svart m. “punkter“ i guld inom ram i guld. Totalyta ca 120x75, textyta ca 95x55. Troligen tidigt 1800-tal.
Något nött samtida band med skinnrygg och lackade pärmar med guldekor och ramar i rött och grönt, inre doublurer med dekor av blommor i guld på röd bakgrund, förstärkt i bindningen, ngt skadad främre pärm. Delvis ngt fläckad och solkad, smärre revor.
Koranen Sura 1 och sura 2:1–4 på var sin dekorerad sida med surornas namn upptill och versernas antal och surans härkomst från Medina i svart i guldmedaljonger.
I marginalerna shîcitiska traditioner. Sista bladets två sidor innehålla en persisk text med böner och hänvisningar till boken Fath al-abwâb ”Öppnandet av portarna” av Radîaddîn cAlî Ibn Ta’ûs (589/1193–664/1266, högre ämbetsman i Nadjaf s. om Bagdad). Ingen kolofon med skrivarens namn eller datering.
Inköpt på Stockholms Auktionsverk 2009.