2023-07-06

Nostalgiska höjdpunkter – I seriernas värld

I takt med att konstvärldens intresse för populärkultur exploderat har tecknade serier gått från billiga förströelser – med tendens att samlas i högar på sommarstugans nattduksbord – till att locka samlare att gräva djupt i plånböckerna. Och efterfrågade teckningar, utkast, skisser, illustrationer och tillhörande memorabilia har sålts för rekordsummor hos några av världens främsta auktionshus.

– Med ett växande intresse för serietidningar har även intresset för seriernas originalmålningar skjutit i höjden. I januari 2022 såldes bland annat en originalmålning med Spindelmannen för 3 360 000 amerikanska dollar och samma nivåer har nåtts när man auktionerat ut Tintin-illustrationer, berättar antikexperten Andreas Siesing.

Stockholms Auktionsverks senaste temaauktion – I seriernas värld – fortsätter på samma spår och bjuder på en färgsprakande fest av omslagsoriginal, uttrycksfulla karaktärer och oemotståndliga nostalgitrippar. Auktionen rymmer drygt 200 föremål och baseras på en omfattande svensk privatsamling som tidigare ställts ut på Eksjö museum. I samlingen ryms målningar från både serietidningar och tecknade filmer. Från Jim Davis Studios kommer en rad airbrush-original föreställande 1980-talets mest självgoda husdjur – katten Gustaf. Från den kanske mest berömda tecknarstugan av dem alla, Walt Disney Studios, bjuds en drös illustrationer föreställande Nalle Puh, Långben och Kalle Anka. Bland annat ett original till frimärke från Antigua & Barbuda med motiv från den tecknade filmen Plutos julgran som hade premiär 1952, frimärkets trycktes sedan upp som ett helgfrimärke 1981.

De internationella signaturerna får gott sällskap från den svenska serievärlden – som innebär ett spännande och fortfarande prisvärt samlarområde med hög nostalgifaktor. Med en stor mängd original av Rune Andréasson samt ett par mycket sevärda omslag till serietidningen Goliat signerade Kenneth Hamberg.

Kenneth Hamberg har tecknat serier sedan 1975 och har inga planer att slå av på takten, han syns bland annat som återkommande illustratör av Bamse och böckerna om Goliat som började produceras 2009. Och kan konstatera att branschen hunnit förändras en del under tiden.

– Nu tar vi hjälp av datorer så klart, vilket gör att vi kan hålla en mycket högre produktionstakt än förr. I dag kan jag illustrera tre gånger så mycket på samma tid och det hade inte gått med de gamla arbetssätten. Även om hantverket fortfarande är detsamma så kunde man ibland sitta med 14 plastskivor staplade på varandra i färgläggningen och det blev kanske inte så vackert alla gånger, säger han och skrattar.

Med jämna mellanrum händer det att Kenneth Hamberg får direkta förfrågningar om att sälja originalomslag från Goliat, på så sätt märker även han att serietidningen lever vidare.

– De som samlar nu var kanske i serieläsar-åldern när tidningen var som störst och hör av sig ibland, men jag säljer inte något. Dels för att det hunnit bli sådana otroliga mängder under årens lopp att det är svårt att hålla ordning på och dels för att jag gärna vill ha dom kvar så klart. Jag har flera tusen original som tyvärr blivit ganska illa behandlade efter alla flyttar och transporter, så vill man ha något i riktigt bra skick är det nog bättre att köpa av en samlare. Men de här omslagen som finns med i auktionen var ett glatt återseende! Det var så längesen jag såg dem senast.

Temaauktionen I seriernas värld finns nu publicerad online, där den även klubbas den 18 augusti. Visning sker på Nybrogatan 32 i Stockholm, den 14–18 augusti.

Varmt välkommen att kontakta oss för inlämning, värdering och inlämning:

Tillbaka till nyheter