2023-10-18

Naturromantik i temaauktion signerad Gottfrid Kallstenius

Stockholms Auktionsverk presenterar temaauktionen Gottfrid Kallstenius – en privatsamling.

Auktionen baseras på en privat samling verk av Västerviksbördige konstnären Gottfrid Kallstenius (1861–1943), med sammanlagt 69 konstnärliga verk och ett sällsynt retrospektiv över hela hans karriär. Gottfrid Kallstenius var mångfacetterad – både som konstnär och som människa. Utöver sin roll som konstnär var han även verksam poet, författare och kompositör. Gift med konstnärinnan Gerda Roosval (1864-1939), en bekantskap som stiftades när de båda studerade på Konstakademien i Stockholm under slutet av 1880-talet.
Gottfrid Kallstenius genombrottsmålning utfördes drygt 30 år senare, i form av den monumentala målningen “Solnedgång med tallar” utförd för Kungliga Dramatens foajé. Sedan dess har han skapat en rad offentliga utsmyckningar och ett flertal altartavlor.

I dag är Gottfrid Kallstenius emellertid mest känd för sina skildringar från Östersjöns skärgård. Detta efter att han 1883 tillbringade sommaren i bad- och kurorten Källvik, då han hade insjuknat i reumatisk feber. Det var under den här vistelsen han bestämde sig för att bli konstnär och de karaktäristiska omgivningarna i Norra Tjustbygdens skärgård kom att bli en inflytelserik motivkälla under hela hans långa karriär. Hans solbelysta vidsträckta havsutsikter, solnedgångar och månskensnätter – ofta med en fond av klippor och tallar – har för svenska folket kommit att bli hans signum, som tål att jämföras med Carl Larssons interiörbilder från Sundborn och Bruno Liljefors djurmåleri.

– I den här temaauktionen får vi se ett väldigt spännande och mångfacetterat konstnärskap, Gottfrid Kallstenius var en sann multikonstnär av sin tid. Men samtidigt känns hans målningar högst aktuella i dag, den här typen av naturromantik ligger åter i tiden när människor i vår digitala tidsålder får upp ögonen och finner ett brinnande intresse för vår rogivande natur. Det är en plats där vi kan slappna av och landa, och som vi gärna omger oss av var vi än befinner oss, berättar Cecilia Berggren som är specialist och ansvarig för klassisk konst på Stockholms Auktionsverk.

– Den här samlingen består nästan bara av stämningslandskap. När det kommer till motiv är jag alltid svag för horisonter, så det är en helt fantastisk auktion för mig personligen. Jag gillar framförallt hur Kallstenius använder sig av moln och vattenspegling, det gör att man får två olika perspektiv av en och samma horisont, fortsätter hon och väljer ut sina tre favoriter ur auktionen.

“Sommarafton på en skärgårdsö”
Värdering: 150 000 kr
Signerad och daterad G. Kallstenius 24. Olja på duk, 191 x 236.51 cm.

– Det här är Kallstenius största och mest kända målning vid sidan av de han skapat för offentliga miljöer. Motivet är troligen hämtat från en ö i närheten av Källvik. Den monumentala storleken gör att det här verket blir som ett fristående fönster mot den vackraste tallskogen du kan tänka dig. Strunta i att bygga om och krångla till det, häng upp den här på väggen istället så kommer du att känna dig grundad av naturen utan att behöva gå hemifrån.

“Molnspegling”
Motiv från Norra Tjusts skärgård.
Värdering: 15 000 kr
Signerad G. Kallstenius. Olja på duk , 65 x 81.2 cm.

Solnedgång över fjärden
– vy från Månberget, Källvik
Värdering: 20 000 kr
Signerad G. Kallstenius. Utförd rund 1905. Olja på duk, 65,6 x 81,8 cm.

Temaauktionen Gottfrid Kallstenius – en privatsamling finns nu publicerad online och visningen håller öppet 18–21 oktober på Nybrogatan 32. Budgivning sker online och avslutas den 22 oktober. Se inspirationskatalogen här >

Varmt välkommen att kontakta oss för inlämning, värdering och inlämning:

Tillbaka till nyheter