2016-12-20

Miljonregn över IngaBritt & Arne Lundberg Collection – klubbat auktionsrekord!

Tisdagen den 15 november 2016 gick höstens kanske mest omtalade samling, IngaBritt & Arne Lundberg Collection, under klubban. I en fullsatt auktionssal på Stockholms Auktionsverk såldes under en intensiv timme verk av bland annat Frantisek Kupka, Raoul Dufy, René Magritte och samlingens höjdpunkt Kreis u. Fleck av Wassily Kandinsky.

Frantisek Kupkas, L’envolée  (nr 2, utrop 6-8 miljoner), har under hösten fått stor uppmärksamhet i konstnärens hemland Tjeckien. Målningen såldes efter en hektisk och lång budgivning till en budgivare i salen för 25 023 000 SEK, vilket är det näst högsta försäljningspriset för Kupka i världen.

René Magrittes vackra gouache, Souvenir de Voyage (nr 15 utrop 4-5 miljoner kr), skrällde rejält när den efter en lång budgivning och duellerande vid telefonbordet såldes för priset 17 540 000 SEK

Sist ut var samlingens absoluta höjdpunkt, Kreis u. Fleck (nr 19, utrop 25-30 miljoner kr) av Wassily Kandinsky, en av 1900-talets största och mest banbrytande konstnärer. Målningen Kreis u. Fleck har ägts och ställts ut av många inflytelserika gallerier och museer runt om i världen, men har sedan paret Lundberg köpte målningen i början av 1970-talet inte ställts ut eller visats. Under tisdagskvällen såldes den magnifika målningen från 1929 för 38 125 000 SEK

– Det har varit en fantastisk kväll! Att under en timme få sälja konst för nära 90 miljoner med ett sådant intresse och stort antal intressenter är drömmen för en auktionist, säger Niclas Forsman VD för Stockholms Auktionsverk. Denna auktion visar att Stockholm idag är internationell marknadsplats för konst i den högsta klassen. Kandinskys Kreis u. Fleck är det högsta klubbade priset i svensk auktionshistoria, fortsätter Niclas Forsman.

Övriga prisnoteringar
Nr 1 Jean Arp, Collage 242 000 kr (utrop 40 000-50 000 kr)
Nr 9 Fernand Léger, Composition circulaire 382 500 kr (utrop 100 000-125 000 kr)
Nr 16 Raoul Dufy, Le Cirque – Chevaux en piste 1 516 000 kr (utrop 700 000-800 000 kr)
Nr 17 Victor Vasarely, TEWE-DVA 1 013 800 kr (utrop 400 000-500 000 kr)

Fakta
IngaBritt & Arne Lundberg Collection
Totalt utrop: 41 205 000 kr
Totalt sålt: 89 144 000

Tillbaka till nyheter