2023-11-30

Kulinariska manuskript och sällsynta träsnitt i höstens Böcker, Kartor & Handskrifter

Stockholms Auktionsverk har en lång tradition av att kunna presentera välsorterade och högkvalitativa bokauktioner. Höstens upplaga av Böcker, Kartor & Handskrifter är inget undantag. De drygt 300 utropen bjuder bland annat på några särskilt förnäma höjdpunkter bland de äldre kartverken och reseskildringarna, dessutom en hel del inbundna titlar som rymmer kokkonstens hemligheter.

– I den bästa av världar vill man ju alltid kunna presentera en katalog med lite av varje och vi kan erbjuda föremål som sträcker sig ända tillbaka till 1400-talet. Auktionen präglas bland annat av den stora samling kokböcker och manuskript som vi fått förtroendet att sälja. De kommer från en väldigt intresserad samlare som hållit på i många, många år och innehåller både titlar som är väldigt ovanliga och de som kanske inte är lika sällsynta men fortfarande intressanta och rimligt prissatta. Där finns en hel del fina manuskript som man sällan ser på marknaden, där det berättar om hur man tillreder gåslever och annat smått och gott på bästa sätt, berättar Katharina Fahlstedt, chefsintendent för böcker, kartor och handskrifter.

Den initierade samlaren i fråga heter Inga-Lill Skoog och från hennes bibliotek har 86 utrop hämtats på temat mat och hushållning. Både klassiker och mer obsoleta skrifter, bland annat en receptsamling med dryga 300 år på nacken – bland sidorna väntar rubriker som ”Att koka Coffey”, ”Anna von der Noths Waflor”, ”Catharina Reuters skorpor” och ”Att stufwa hummer”.

– Just med den här kategorin böcker märker vi att man når en yngre målgrupp än vad vi annars är vana vid. Kokböcker är lätta att ta till sig, dels för att de angår oss alla och handlar om något som de flesta kan relatera till, men också för att det väcker nostalgi och andra varma känslor hos oss. Man kommer ju inte ifrån att fina bilder på vackra uppläggningar kan vara mer lättillgängliga än en bok om nordisk historia från 1500-talet, skriven på latin.

På tal om nordisk historia så rymmer auktionen även en fin samling på just detta tema, och resor runtom i Lappland. Den vackra ”Voyage pittoresque au Cap Nord” av Anders Fredrik Skjöldebrand består av 60 akvatintgravyrer med norrländsk naturromantik.

– Det är något man sällan ser i det här fina skicket. Ett tag kunde man se att intresset för den här typen av föremål var på nedåtgående, men nu är vissa planschverk på uppgång igen och det gläder mig. Med bland de spännande resorna finns även fem volymer, tillika franska förstautgåvor, av Mallets monumentala verk – en världsgeografi med 600 planscher från när och fjärran. Den dyker upp då och då, men det är sällan vi har möjlighet att erbjuda den i så komplett skick som detta.

Bland kartorna finns även en antal anmärkningsvärda atlaser, bland annat en över Ryssland som har proveniens från Gustaf Nobels bibliotek som lite extra krydda. Atlasen i fråga är mycket sällsynt (3121844), en förstautgåva tryckt i Sankt Petersburg 1745 och är den första tryckta atlasen över Ryssland överhuvudtaget – som en gång alltså ingått i Gustaf Nobels bibliotek. Den yngste av sönerna till Ludvig och Edla Nobel som var baserad i Baku mellan 1914 och 1917, där också fadern och de två äldre bröderna Alfred och Robert grundade oljebolaget The Nobel Brothers Company. Gustaf tog senare över som vd i familjeföretaget, men tvingades fly Ryssland 1918 för att undkomma revolutionen.

Några andra ryska resenärer, som var ett par hundra år före både den sällsynta atlasen och Gustaf Nobel, går att se i det utsökt detaljerade träsnittet från 1500-talets Prag. Det föreställer ryska ambassadörer från Ivan IV:s hov på väg att möta den tysk-romerska kejsaren Maximilian II i Regensburg 1576, där en lång procession av adelsmän och präster kommer bärandes på gåvor och dyrbara pälsverk. Senare reproduktioner av snittet, som tryckts under 1800-talet, finns att se på bibliotek och museum, på bland annat Victoria and Albert Museum i London och Bibliotheque des Arts Decoratifs i Paris.

– Vi kan inte hitta några tidigare auktionsnoteringar på det här sällsynta trycket, men samtidigt vet vi att det bara finns ett fåtal exemplar i världen. Då främst på museer i Ryssland och Tyskland, men de ursprungliga exemplaren från sena 1500-talet är sällan kompletta utan saknar ofta det sista av de fyra bladen den är tryckt på – det blad som porträtterar en ortodox gudstjänst. Framförallt är det en väldigt tidig punkt i historien att avbilda ryssar på det här sättet. De är klädda i sina finaste dräkter och näst längst fram i ledet står prins Zakhary Sugorsky, tidigare guvernör i Astrakhan, som trots rådande tradition inte bär skägg.

Träsnittet är tillskrivet Donat Hübschmann, som arbetade nära kejsaren i slutet av 1500-talet, och ibland även den schweizisk-tyske konstnären Jost Amman. Hübschmann föddes i Leipzig omkring 1540, arbetade som gravör och tryckare och dog i Wien 1583.

Med i auktionskatalogen finns även teaterkungen Gustaf III:s egen pjäs ”Gustaf Adolph och Ebba Brahe; heroisk drame. Ett drama vars urpremiär ägde rum på Drottningholm den 11 september 1783. Ett svårslaget kulturkoncentrat, tryckt i en liten upplaga då det beställdes av konungen under dennes resa till Italien och Frankrike 1783–1784. Den här upplagan av Gustav III:s sällsynta pjäs trycktes i Paris 1784 och har av den framstående dramatiksamlaren Axel Abramsons betecknats som en av få böcker med beteckningen ”r.r.r.” – alltså ”mycket sällsynt”. Auktionens volym kommer även med det än mer sällsynta dedikationsbladet ”Till min syster”.

Mer samtida rötter väntar med kollegieblocket där visdiktaren Cornelis Vreeswijk samlat sina personliga kråkfötter och anteckningar, troligen runt 1976. Blocket innehåller spellistor, låttexter och några teckningar – merparten verkar vara skrivna under en turné till Norge. På tjugofjärde och tjugofemte sidan väntar texten till ”I Christiania” med kommentaren ”Många visor har runnit mig ur strupen denna tid medb… den här kom idag. 18/5 76”. Det skulle i sådana fall vara den första versionen av en låt som spelades in i Köpenhamn senare samma år, men som första 1979 gavs ut på LP:n ”Vildhallon”.

För den som inte kan få nog av jugendromantik väntar ”Gli Avvisi Delle Officine G. Ricordi”. Ricordis grafiska grundkurs i sekelskiftesreklam, daterat Milano ca 1914. En färgsprakande portfolio som består av 70 litografiska färgplanscher med Ricordis mest framgångsrika reklamaffischer, som trycktes mellan 1895 och 1914. En viktig samling tryckta av Officine Ricordi och utförda av tidens mästare inom reklamillustration såsom Dudovich, Mazza, Beltrame och Mellikovitch – där de sagolika bilderna är återger allt man väntar sig av jugendestetikens färgpalett och typsnitt.

– Det är jättesnygg och lite av en personlig favorit. Jag älskar jugend och stilen som frodades då, det är onekligen en samling väldigt läckra bilder. Det här planschverket dyker upp på auktion och hos handlare ibland, men när man har det framför sig slås man verkligen av deras uttryck och det maffiga formatet. Alla borde ta chansen att se det.

Det allra äldsta har man sparat till sist i katalogen, ett illuminerat manuskript i form av en liten bönbok som skriven på latin och tyska, förmodligen på ett litet kloster i Frankrike under senare delen av 1400-talet. Den är inte helt komplett, men kompenserar genom sina vackra målningar, rika illustrationer och anfanger med bladguld.

– Det är helt fantastiskt att sitta och bläddra bland sidor som någon suttit och skrivit på för över 500 år sedan. Handskrifterna blir något särskilt på det sättet, eftersom de är helt unika. Den här är skriven på pergament vilket ger en annan känsla.

Fine Art-auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter klubbas den 7 december på Nybrogatan 32 i Stockholm. Katalogen finns redan nu publicerad online och är tillgänglig för förhandsbud – visningen pågår fram till den 4 december.

Tillbaka till nyheter