2023-11-08

Konsthantverksavdelningens höjdpunkter inför Moderna & Nutida

Oemotståndliga praktskåp, rumslig textilkonst och enkelhetens triumf – höstens Moderna & Nutida på Stockholms Auktionsverk bjuder på några av marknadens finaste föremål just nu. Fine Art-auktionen klubbas den 13–14 november på Nybrogatan 32 i Stockholm. Visningen pågår den 7–12 november och föremålen finns nu publicerade online. Men redan nu kan Ulrika Ruding, chef för konsthantverksavdelningen, presentera några av sina utvalda höjdpunkter.

– Inför den här auktionen har vi bland annat en extremt fin samling keramikföremål, med underbara stengodsvaser och skålar av Wilhelm Kåge och Bernt Friberg. Det är stora format och kraftfulla uttryck som man verkligen bör ta chansen att se på nära håll. Vi har även två fantastiska verk signerade Ulla och Gustav Kraitz – ”Flygande häst” och ”Tjur”. Vi är dessutom väldigt stolta över att kunna presentera två verk som Ulla Kraitz gjort i brons, och som aldrig tidigare varit ute på marknaden.

Kronjuvelen i katalogen är klätt i rött konstläder och signerat av uppmärksammade formgivaren och arkitekten Otto Schulz. Känd för sitt oefterhärmliga formspråk och vågade estetik. En av den Göteborgsbaserade möbelmakarens mest framstående egenskaper var sättet han utvecklade sina egna tillverkningstekniker som präglade möblernas utseende och som han sedan tog patent på. Just det här är tillverkat med tekniken Bopoint.

– Det här är första gången vi ser skåp klädda i just det här röda konstlädret ute på marknaden, mönstret ”Zodiakens tecken” har vi tidigare bara sett på vit och svart botten. Men oavsett färg eller mönster så är de här skåpen Otto Schulz främsta arbeten, hans pièce de résistance. Förutom att vara oerhört ovanligt och av utsökt kvalitet är skåpet dessutom i fantastiskt skick, framförallt med tanke på vad det varit med om.

Det här skåpet har bokstavligen tagit sig igenom ett världskrig. Det köptes på Boet i Göteborg 1939 av ett ungt par, en svensk kvinna och en tysk man. En kort tid senare gick flyttlasset till Berlin och bara tre månader efter det bröt andra världskriget ut. Skåpet var dyrbart redan då, så när mannen kallades in lät de ställa undan skåpet på en biograf. Han satt sedan flera år i ryskt fångläger men återvände till Berlin i samband med krigsslutet 1945 och återförenades då med sin hustru. När de sedan gick tillbaka till biografen fann de att skåpet stod kvar, precis som de hade lämnat det. Men det dröjde inte länge innan de åter styrde kosan mot Sverige och bosatte sig i Göteborg, där skåpet stått fram tills nu.

Men det är inte det enda Otto Schulz-skåpet från 1930-talet som kommer att gå under klubban i samband med höstens Moderna & Nutida. Det får nämligen sällskap av ett tvådelat skåp med intarsiadekor föreställandes en av tidens mest populära krukväxter.

– De här kaktuskrukorna är väldigt roliga, samtidigt som de är finurligt utförda så att hela skåpet i sig ger intryck av att vara en stor kaktushylla. Det säger något om trenderna som rådde då och att just kaktusar var ett oerhört poppis inslag i 1930-talets trendmedvetna hem. De började förekomma som dekor redan på 1920-talet och slog igenom som motiv på alla möjliga håll. Edward Hald gjorde en graverad skål som han gav namnet ”Kaktusutställningen”, Wilhelm Kåge gjorde ytterfodret ”Kaktuskrukan” och Gemla gjorde bord och stolar på samma tema.

En annan tongivande möbelarkitekt som varit på tapeten och mål för livlig budgivning de senaste åren är Axel Einar Hjorth som också finns representerade i den uppkommande auktionen. Bland annat med ett riktigt praktskåp som har särskild proveniens från en tydlig brytpunkt i Hjorths karriär – han var anställd som Nordiska Kompaniets chefsarkitekt mellan åren 1927–1938 och lämnade sedan sin tjänst för att starta egen butik på Kungsgatan 30 i Stockholm. Det aktuella barskåpets tillkomst går att datera till just den tiden.

– Om man tittar noga på skåpets bakstycke ser man brännmärkningen AH Hjorth, men det går också att se små skruvhål där NK-brickan en gång monterats. Sannolikt togs den ursprungliga skylten bort och stämplades med Hjorths personliga märkning, för att understryka att skåpet och dess mästerliga hantverk tagit form under hans egen firma.

I vårt grannland Finland pågick under samma tid ett helt annat kapitel i den skandinaviska designhistorien – inför världsutställningen i Paris 1937 formgav Alvar Aalto sin tevagn 900 för den finska möbeltillverkaren Artek. Vars väl avvägda böjträkonstruktion med sina mjukt svepande linjer kom att bli en omedelbar klassiker, vagnen som kommer att gå under klubban i Moderna & Nutida utgör ett tidigt exemplar tillverkat under 1940-talet och som därtill klätts i ett mycket ovanligt kakel.

Den vävda tapeten ”Pappillon de Nuit” landar någonstans mellan konsthantverk och konst, med sina två meter i bredd lämnar det textila skulpturala ingen åskådare oberörd. Magdalena Abakanowicz var en av den samtida konstscenens starkast lysande stjärnor, vars verk har en stor skara trogna samlare. Hon slog igenom som nytänkande textilpionjär på den internationella konstscenen under 1960-talet och gjorde sig känd för att använda okonventionella material som hampa och sisal, samtidigt som hon arbetade skulpturalt, rumsligt och monumentalt. I dag har hon haft med än 40 soloutställningar runt om i världen, den senaste på Tate Modern i London.

Bland katalogens textila inslag finns även två vackra mattor i gobelängteknik som tillverkats för AB Märta Måås-Fjetterström i mitten av 1900-talet. ”Strandstenar, gul” av Marianne Richter som formgavs 1947 och ”Nejlikan, röd” av Barbro Nilsson som är daterad till 1950.

Ett annat sällsynt föremål som nu kommer att gå under klubban är Poul Kjaerholms rumsavdelare ”PK III”. De stiliserade skärmarna formgavs redan 1956 och de första versionerna tillverkades för den folkkäre formgivarens privata hem.

– ”PK III” är väldigt unik för sitt utförande och just det här är ett tidigt exemplar som sällan syns ute till auktion. Själva skärmen är tillverkad i 12 separata sektioner av furun Oregon pine och går att dela upp efter tycke och smak, med sin organiska form kan den lysa upp vilket rum som helst och blir som en skulptur i rummet.

Lagom till höstmörkret händer det även spännande saker i föremålskategorin belysning – där Alvar Aaltos “Bikupa” är en av de starkast lysande höjdpunkterna. Den vitlackerade kupan med genombrutna mässingsbeslag formgavs 1953 men dess karakteristiska form är tidlöst relevant. Bland andra lysande inslag värda att nämna finns bordslampor av Harald Notini och Poul Henningsen. Samt två stiliserade kandelabrar i silver av Erik Fleming. Ulrika Ruding vill även lyfta Rolex “Daytona”-uret från 1990 som en av katalogens pärlor, men hennes personliga favorit återfinns bland glasföremålen i höstens Moderna & Nutida.

– John Selbing anställdes vid Orrefors som assistent till Gate och Hald, men började sedan fotografera glas under 1930-talet och ansvarade sedan för fotograferandet av brukets konstnärliga produktion. I dag anses han vara en av de absolut främsta på just det, att lyckas fånga glasets skönhet med sin transparens och minimalism. Men gjorde sig även ett namn för sina nonfigurativa glasskulpturer – hans ikoniska ”Klot över kon” är en sann uppvisning i enkelhetens triumf.

Varmt välkommen att kontakta oss för inlämning, värdering och inlämning:

Tillbaka till nyheter