2024-05-29

Konstavdelningens höjdpunkter inför vårens Klassiska & Asiatiska

Expressionistisk grafiksamling av Ellen Thesleff, gracil staty av Carl Milles och ett kärleksfullt skådespel signerat Marc Chagall – alla har de sin givna plats hos Stockholms Auktionsverks konstavdelning inför vårens Klassiska & Asiatiska. Fine Art-auktionen klubbas 11–12 juni på Nybrogatan 32, där visningen pågår mellan 4–10 juni. Specialisten Cecilia Berggren, ansvarig för klassisk konst på Stockholms Auktionsverk, presenterar sina utvalda höjdpunkter ur auktionen.

– Det känns väldigt roligt att få visa upp en katalog fylld av spännande måleri med motiv som spänner hela vägen från intima porträtt till hisnande vyer och finstämda stilleben. Vi har länge kunnat se att verk som på något vis ger en känsla av att möta naturen är väldigt attraktiva på marknaden. I Klassiska & Asiatiska ser vi en hel del ur den kategorin, till exempel tre magnifika vintermotiv ur Gustaf Fjæstads produktion där ”Björkar i tidig vår” är något av en personlig favorit, berättar Cecilia Berggren och fortsätter:

– Det är en målning med särskilt rolig proveniens, eftersom man på baksidan hittar rester av en etikett som hänvisar till The Art Exhibitions Bureau, London. En organisation som grundades 1926 med avsikt att hjälpa konstnärer att presentera sina verk för en bredare publik, lite som britternas svar på riksutställningar. Där kringresande utställningar med samtidskonst visades i olika delar av Storbritannien. ”Björkar i tidig vår” är daterad -27 och ställdes bland annat ut i Manchester redan 1928, det är otroligt tidigt.

Svenske konstnären Bruno Liljefors finns också representerad i auktionen med verket Berguv i månsken, ett verk i japonistisk stil. Troligen utförd under slutet av 1880-talet, en tid när konstnären alltså var starkt influerad av den japanska konsten – något som också visar på att Liljefors i högsta grad var en del av sin samtida konstvärld. Enligt Cecilia Berggren går verket att jämföra med konstnärens målning med berguv som ingår i den Fürstenbergska samlingen på Göteborgs Konstmuseum.

Ett annat verk som hämtat inspiration ur internationell källa är Gösta Adrian-Nilssons “Gardister”, under sin tid i Paris på 1920-talet återkom han gärna till uniformen som tema. De var tacksamma motiv för GAN:s kubistiska formspråk och i verket som nu går under klubban hos Stockholms Auktionsverk syns uniformerna i form av två koncentrerade gardister – bakom dem en häst med välvd hals och den samtida funktionalistiska arkitekturen som då höll på att blomma ut i Paris. Målningen är ett lysande exempel på Gösta Adrian-Nilssons experimentella 1920-talsproduktion, ett möte mellan tradition och vision porträtterat av en modernistisk konstnär som står på tröskeln till sitt stora genombrott.

Carl Milles skulptur ”Flicka med fallande löv” är en fristående variant av de kvinnogestalter som omringar Orfeus i den välkända fontänskulpturen på Hötorget i Stockholm. ”Orfeusgruppen” var ett av de två förslag som Carl Milles lämnade in till den tävling som utlystes av Daneliusfonden 1925, när tanken om att Konserthusets entré skulle prydas av en stor skulptur väcktes. Milles var en stor kännare av litterära verk och antik konst – myten om Orfeus passade perfekt för Konserthuset. Med sin lyra kunde Orfeus tämja vilda djur, flytta berg och få floder att stanna. På Hötorget svävar han i luften och med lyrans makt lyfter han gruppen som omringar honom, som för att tolka musikens gudomliga kraft.

– ”Flicka med fallande löv” är en fantastisk skulptur som är smäcker och oerhört dekorativ. Den intar rummet på ett fascinerande sätt, även utan den omgivande Orfeusgruppen. Det som gör den så gracil tycker jag är själva kompositionen, hur Carl Milles förlänger flickan genom att sätta upp henne på en piedestal och placera det stiliserade lövet i hennes hand. Den eleganta 20-talsklassisicmen skiner igenom med sin slanka komposition och i hennes ansikte kan man se stark inspiration från de arkaiska skulpturerna som Milles studerade i perioder. Flickan återfinns även i Millesgårdens samlingar och koncipierades år 1936, förklarar Cecilia Berggren.

Det svävande motivet och demonstrationen av himlavalvets rymd är också konstnären Marc Chagalls främsta perspektiv. I verket ”L’Envolée magique” svävar en hel parad av konstnärens välkända symboler över pappret – den röda tuppen, geten, blombuketten, kvinnan som graciöst flyger över den jordiska kompositionen i ett akrobatiskt hopp. En symbol för det upphöjda kärleken. Just den här målningen utförde Marc Chagall som 93-åring och det är tydligt att avsändaren är en livserfaren konstnärshand. Trots att han i första hand upplevde Europas stora fasor under 1900-talet syns en ogenomtränglig tro på fantasins kraft och på att godheten alltid segrar.

Vårens Klassiska & Asiatiska innehåller även ett par intressanta samlingar av kvinnliga signaturer som haft stor betydelse både för sin samtid och eftervärld. Finländska målaren Ellen Thesleff tillhörde en anrik kultursläkt från östra Finland och fick tidigt stöd av sin far att följa den konstnärliga banan. Hon slog igenom med målningen ”Eko”på Finska konstnärernas höstutställning 1891, något som sedan öppnade dörrar för henne att resa vidare ut i Europa och arbeta. Hennes konst kännetecknas av en lyrisk och avskalad färgpalett, som också präglade hennes oeuvre. I dag betraktas Thesleff som en av de främsta kvinnliga konstnärerna i Finlands konsthistoria, och hennes verk blir allt mer uppskattade och når höga priser på den internationella konstmarknaden. Hennes sex decennier långa konstnärskap domineras av oljemålningar men genom åren utvecklades hennes unika stil från ett naturalistiskt till färgexpressionistiskt uttryck.

– Jag vill verkligen passa på att slå ett slag för Ellen Thesleff – hon var en kompromisslös, färgstark och fascinerande människa som gick sin egen väg. Hon har ett egensinnigt uttryck där hon jobbar med grafik på ett spännande sätt, med träsnitt och ganska grova tryck med expressionistisk anda där hon komponerar färger utan kompromisser. Ellen Thesleff är ett superspännande namn i konstvärlden, inte bara runt förra sekelskiftet utan än i dag.

Samlingen omfattar totalt 20 verk, som konstnären givit i gåva och sedan ärvts inom familjen. Det mest välkända verket har namnet ”Firenze”, men Cecilia Berggren rekommenderar även en närmare titt på färgträsnittet ”Monte Morello”från 1909. Trycket är signerat på baksidan och därför ses motivet spegelvänt, det tunna pappret bidrar till att färgen nästan helt tränger igenom och skillnaden i färgernas intensitet och tryckkvalitet är väldigt liten. Det är möjligt att Ellen Thesleff varierade vilken sida av trycket hon signerade just det här träsnittet.

Bland det äldre måleriet märks verk som Kustlandskap med fiskare av Jacques Antoine Volaire il Cavalier och Apollonio Domenichinis porträttering av Canal Grande i Venedig. Samt ett porträttpar föreställande Göran Adlerberg och Anna Elisabeth Adlerberg, född Löwenhjelm, utförd av Gustaf Lundberg – konstnären som förnyade det svenska porträttmåleriet när han flyttade hem till Stockholm 1745.

– Gustaf Lundberg var en av de första svenska konstnärerna att göra internationell karriär, han bodde i Paris i hela 30 år och blev där invald i franska konstakademin. Vilket var minst sagt anmärkningsvärt för en svensk målare under den här tiden. Han hade blivit en mästare på rokokons alla uttrycksmedel och målade mästerliga porträtt i pastell, när han återvände till Stockholm tog han allt detta med sig och avbildade Stockholms societet enligt högsta mode. Här ser vi ett exempel på “en savoyarde”, en särskild stil där man inspirerades av savojardflickor och alpinska herdinnor. När man tittar på Anna Elisabeth Adlerberg så syns det ju att hon är otroligt modernt avbildad för den här tiden, i allt från klädsel till utstyrsel och mindre attribut. Gustaf Lundberg var inte bara en skicklig målare, han satte helt klart en ny stilistisk porträttstandard i Sverige, berättar Ulrica Tillander, specialist äldre måleri och Old Masters på Stockholms Auktionsverk.

Välkomna att ta del av vårens Klassiska & Asiatiska! Den digitala katalogen finns tillgänglig här.

Fine Art-auktionen klubbas 11–12 juni på Nybrogatan 32, där visningen pågår mellan 4–10 juni.

Vill du sälja med oss? Vi söker alltid spännande föremål till kommande auktioner. Kontakta oss via vår onlinevärdering eller kontakta våra specialister direkt.

Kontakta våra specialister för värdering, rådgivning och inlämning

Tillbaka till nyheter