2023-11-04

Konstavdelningens höjdpunkter bland höstens Moderna & Nutida

Färgstark familjelycka, porträtt med proveniens och skulpterad syskonkärlek – höstens Moderna & Nutida på Stockholms Auktionsverk är både formstark och familjär, Fine Art-auktionen klubbas den 13–14 november på Nybrogatan 32 i Stockholm. Men redan nu kan Victoria Svederberg, chef för konstavdelningen, presentera några av sina utvalda höjdpunkter, där Nils Dardels gladlynta akvarell toppar listan.

– Just det här verket, ”Min Dotter”, är spännande eftersom det länge tillhörde hans dotter Ingrid Ekwall-Dardel, som är porträtterad på målningen. Den visar också Nils Dardel själv under en väldigt lycklig period i hans liv, på semester med sin nybildade familj. Samtidigt ger den uttryck för hans coola och moderna formspråk, med den kostymklädda kroppen formad som ett X, säger Victoria Svederberg.

Mitt i familjens lyckliga semestertillvaro på Korsika håller Dardel fortfarande hårt i dandyidealet med kostymens markerade midja och vassa pressveck – som kontrast mot det informella landskapet. Dardel har en förkärlek för att i sina motiv placera karaktärerna vid stup och dramatiska nivåskillnader, ibland låta dem balansera farligt nära kanten. Men även om ”den dardelska avgrunden” även finns närvarande här på Korsika så står både far och dotter tryggt innanför balkongens balustrad. Något som också visar på konstnärens sinnesstämning. Men som betraktare kan vi inte förbise den otroliga fadersstolthet som konstnären förmedlar till oss på detta ömsinta och humoristiska vis.

– Vid sidan om Dardels verk är ”Frisörmästar Gustafsson” av Åke Göransson en spännande höjdpunkt. Det är en helt nyupptäckt målning som personligen signerats av konstnären, till skillnad från många av de andra verken ur hans karriär som stämpelsignerades åt honom, säger konstchef Victoria Svederberg.

Historien om hur konstskribenten Arne Stubelius hittar Åke Göransson samlade produktion i en kökssoffa hemma hos konstnärens mor är vida känd. Många av de undanstuvade målningarna var i dåligt skick men det stod ändå klart för Stubelius att han funnit en veritabel konstskatt och upptäckten kom för alltid att förändra Göranssons eftermäle som en av de klarast lysande moderna konstnärerna.

– Det här verket bär på en sällsynt spännande proveniens från konsthandlaren Gösta Stenmans privata samling. Som 1941, året efter Stubelius hade lyft på det där berömda sofflocket, såg till att verken ställdes ut på galleriet Modern konst i hemmiljö i Stockholm där många verk såldes för höga priser. Bland annat ”Frisörmästar Gustafsson”. Det är en betydande målning som inte visats för allmänheten på över 40 år och vi är väldigt stolta över att, som första auktionsverk någonsin, ha fått förtroendet att bjuda ut den på marknaden.

Bland de samtida konstverken utmärker sig Ola Billgrens ”Ansikte V”. Ola Billgren fick sitt stora genombrott under mitten av 1960-talet, då som representant för den så kallade nyrealismen. Detta verk målades 1990 och ingår i en serie storskaliga verk där konstnären porträtterat ansikten i dämpad gråskala genom att arbeta efter “makulaturens princip”, där betraktaren sakta tillåts upptäcka motivet. Den bearbetade ytan påminner om en murad vägg efter att papper pressats över den våta färgen och den torra duken senare målats med tunna lager av lasyr. Verkets skala och den reliefliknande ytan skapar en känsla av muralmåleri.

– Inför höstens upplaga av Moderna & Nutida kan vi på konstavdelningen se en fin och bred variation, med tyngdpunkt på den svenska moderna konsten. Samtidigt som de internationella namnen står för några väldigt spännande verk, bland annat ett nyupptäckt verk av modernisten Francis Newton Souza som aldrig varit ute på marknaden tidigare.

Verket ”Landskap med kråkor” av indiske konstnären Francis Newton Souza är född i portugisiska kolonin Goa kom han att bli en av Indiens mest inflytelserika moderna konstnärer. Som ung lämnade han sitt hemland för London med förhoppningen att hitta en mer liberal konstpublik och efter några år i den brittiska huvudstaden lyckades han etablera sig som en av konstscenens mest intressanta konstnärer med sin första soloutställning. Han experimenterade med en rad olika stilar och uttryck under sin långa karriär, men det är för hans starkt figurativa måleri, med drivna svarta linjer i London under 1950- och 60-talet som han är mest känd och ”Landskap med kråkor” är ett typiskt exempel.

– Ett annat intressant verk är ”270 Water street (Warehouse)” av Barbro Östlihn. Den är utförd precis i hennes konstnärskaps stora brytpunkt, där hon gick från att måla husfasaderna med föreställande inslag till att måla helt abstrakt och grafiskt. Även det här verket har proveniens från familjen och har ingått i den nyligen avslutade vandringsutställningen ”New York Imprint”.

En av de mest minnesvärda höjdpunkterna under Lilla Kvalitén Oktober var signerad den estländske konstnären Endel Köks, som nu är aktuell med två nya verk i Moderna & Nutida – ”Älskande par” och ytterligare ett verk utan titel. Lotte Laserstein har också varit ett populärt namn under de senaste årens Fine Art-auktioner och förekommer med flera verk även i höstens Moderna & Nutida, bland annat ”Musicerande pojkar”, ett porträtt föreställande Börje Juhlin Dannfelt och ”Kvinna i röd sjal”.

Ett annat riktigt bra porträtt kommer i form av franska Marie Vassilieffs målning ”Portrait d’une Parisienne” som köptes direkt av konstnären på 1930-talet och sedan gått i arv inom samma familj. Och medan vi befinner oss bland de franska titlarna får man inte missa skulpturen ”Les deux soeurs” som är signerad Gudmar Olovson, en av vår samtids största skulptörer. Trots sin anonymitet här hemma i Sverige har Olovson vunnit högsta aktning och otaliga utmärkelser i Frankrike, dit han reste på studieresa efter sin utbildning på Konstakademien och sedan stannade fram till sin död 2017. Verket finns i flera monumentalversioner bland annat i Falsterbonäs och franska Loiredalen.

Som ett eget tema Moderna & Nutida ingår även En betydande grafiksamling av internationell toppklass – med verk som spänner från sent 1400-tal till 1970-tal och bland annat innehåller den spektakulära etsningen “Eva Mudocci-Masque” av Henri Matisse. Ett sällsynt porträtt från 1915 som endast finns beskrivet i två kända exemplar, varav detta troligen är ett tredje hittills okänt. Konstnären har själv dedikerat etsningen till Eva Mudocci, som vid den tiden var en berömd och firad violinist, tillika konstnären Edvard Munchs älskarinna. Och detta är bara en av höjdpunkterna ur den anmärkningsvärda samlingen.

Visningen pågår den 7–12 nov och katalogen finns publicerad online.

Varmt välkommen att kontakta oss för inlämning, värdering och inlämning:

Tillbaka till nyheter