Vi söker det främsta inom äldre och klassisk konst

Nu pågår inlämningen till kommande kvalitetsauktioner och vi söker konst från 1500-talet fram till sekelskiftet 1900. Stockholms Auktionsverk har sålt flertalet exceptionella verk under åren, med höjdpunkter som:

  • Anders Zorn, Sommarnöje. Såld för: 26 miljoner kr, högsta priset för en akvarell av Zorn
  • K.E. Makovsky, porträtt av prinsessan Yurievskaya. Såld för 13,4 miljoner kr.
  • Bruno Liljefors, Ejdrar på skär. Såld för 1,7 miljoner kr.
  • Panfilo Nuvolone, Stilleben med vindruvor, päron. Såld för: 1,35 miljoner kr.
  • Carlo Dolci, Sankta Agata. Såld för: 1,85 miljoner kr.

Varmt välkommen in på en kostnadsfri värdering på något av våra kontor i Stockholm, Malmö, Helsingborg och Göteborg, eller kontakta våra specialister för att boka ett hembesök.

Våra köpstarka kunder efterfrågar

Våra kunder söker klassisk konst av:
Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors, Ivan Aguéli, John Bauer, Julia Beck, Albert Edelfelt, Axel Ender, Paul Fischer, Gustaf Fjaestad, Vilhelm Hammershöi, Carl Fredrik Hill, Olle Hjortzberg, Carl Holsoe, August Strindberg, Jacob Hägg, Eugène Jansson, Ernst Josephson, Nils Kreuger, Edvard Munch, Helmer Osslund, Georg Pauli, Helene Schjerfbeck, Fritz Thaulow, Carl Wilhelmson, m.fl.

Vi söker också 1500-, 1600- och 1700-talskonst och old masters av:
Internationella mästare och även svenska konstnärer såsom Alexander Roslin, Gustaf Lundberg, Lorentz Pasch dy, Adolf Ulrik Wertmüller, Olof Arenius, Per Krafft dä, Ulrica Pasch, Carl Fredrik von Breda, David Klöcker Ehrenstrahl, David Beck, Pehr Hilleström m.fl.

Höjdpunkter – klassisk konst

Höjdpunkter – 1500-, 1600- och 1700-talskonst

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer med en värdering inom kort.

Läs våra senaste nyheter

2024-02-22

Jugend, Josef Frank och svenska armaturer i fokus under årets andra Lilla Kvalitén

2024-02-22

Stockholms Auktionsverk Sickla presenterar: Gunnar Cyrén – mer än bara glas

2024-01-25

Stort intresse för historiska föremål under det 350:de årets första Lilla Kvalitén

Årets första slagauktion inleddes i förmiddags inför en fullsatt auktionssal på Nybrogatan 32, och ringdes traditionsenligt in med klockan som annonserat Stockholms Autkionsverks auktioner sedan 1674. Lilla Kvaliténs drygt hundra...