2024-02-07

Källemo gästar Stockholms Auktionsverk under Design Week

Under Stockholm Design Week – som pågår mellan den 5 och 11 februari – gästas Stockholms Auktionsverk av småländska Källemo, som återintroducerar två av Gunnar Asplunds eftertraktade modeller från 1931: stolen GA-1 och fåtöljen GA-2. De formgavs ursprungligen för Svenska Slöjdföreningens styrelserum på Nybrogatan 7 i Stockholm.

Det var året efter den framgångsrika Stockholmsutställningen 1930 som Svenska Slöjdföreningen (i dag Svensk Form) köpte en fastighet på Nybrogatan 7, där man anlitade den nyss nämnda utställningens chefsarkitekt Gunnar Asplund för att göra en rejäl ombyggnad. Styrelserummet hade försetts med stora fönsterpartier i design av Sigurd Lewerentz och Asplund fick dessutom uppdraget att skapa själva inredningen. Svenska Slöjdföreningen hade höga ambitioner och ville att inredningen skulle vara “ett föredöme för svensk arkitektur och design genom ett fördjupat samarbete mellan formgivare och industrin”. Med utgången att Gunnar Asplund formgav allt, ner i minsta detalj. Från stolar och bord till platsbyggda bokhyllor, belysning, klockor, mattor och element. Han bestämde till och med vilka växter som skulle stå i fönstret. Det enda han inte tog sig an var rummets textilier, som istället skapades av Elsa Gullberg.

Stolen GA-1 var både vid sin tillkomst – och även 1988 då Källemo erhöll rättigheterna från familjen Asplund – utmanande att producera i annat än mindre serier. I dag har man dock löst den tidigare produktionsutmaningen och introducerar modellerna på nytt i och med årets designvecka. Källemo är en av Nordens ledande möbelproducenter, som grundandes 1973 i småländska Värnamo av Sven Lundh och nu drivs vidare av dottern Karin Lundh som är vd för företaget.

– Gunnar Asplunds GA-1 och GA-2 har varit relevanta i snart ett sekel och är två modeller vi alltid har värnat om. Anledningen till att vi verkligen velat, och arbetat hårt för, att hitta produktionslösningar för just dessa modeller är att de är precis lika relevanta i dag som när de formgavs. Relevanta utifrån den mening som alltid styr oss i vårt arbete och val av modeller; att de ”tål ögats slitage” som min far formulerade det, säger Karin Lundh.

I samband med utställningen välkomnar Stockholms Auktionsverk även sina kunder att inkomma med föremål signerade den välrenommerade arkitekten och hans samtida vänner – den 8 februari hålls en värderingsdag tillägnad 1900-talets mest tongivande arkitekter och formgivare. Där Ulrika Ruding, specialist och chef över konsthantverksavdelningen på Stockholms Auktionsverk, håller i taktpinnen. Hon har själv en personlig och speciell relation till Gunnar Asplund, som varit hennes favoritarkitekt sedan barnsben.

– Även om han förknippas med just mellankrigstiden, när han var som mest verksam, så har Gunnar Asplunds relevans aldrig avtagit. Man kan fråga vilken arkitektstudent som helst i dag – var som helst i världen – vad som står på deras bucket list och jag kan garantera att en resa till Stockholm för att se stadsbiblioteket och världsarvet Skogskyrkogården står med på den. Hans arkitektur är alltid inbjudande och öppen, samtidigt som hans skapande även på mindre skala alltid attraherat en bred publik.

Under 1920-talet var Gunnar Asplund en av de främsta företrädarna för den nordiska klassicismen, med uppförandet av Stockholms stadsbibliotek 1928, och som en av funktionalismens främsta pionjärer och representanter i och med Stockholmsutställningen 1930.

– Asplund hade stor inverkan på Stockholms stadsbild och funktionalismen i stort, faktum är att han var en av funktionalismens mest centrala gestalter. Det syns också i de här stolarna som var högst samtida 1931 och säkert inspirerades av den stora funktionalismvågen som svepte över Tyskland i slutet av 1920-talet. Det är otroligt trevligt att få besök av välrenommerade Källemo, en producent som alltid varit synonym med hög kvalitet, avslutar Ulrika Ruding.

I samband med Stockholms Design Week 2024 hålls även tre temaauktioner med samtida anslag – Modern Classics, Modernt Silver och Modern Ceramic. Visningen för Källemos utställning och samtliga temaauktioner är öppna för allmänheten från klockan 14:00 den 7 februari på Nybrogatan 32.

Tillbaka till nyheter