2023-12-01

Jubileumsauktion – Göteborg 400 år

För att fira Göteborg 400 år presenterar Stockholms Auktionsverk i Göteborg nu en jubileumsauktion innehållande fyra temaauktioner under namnen Göteborgsmåleri, Göteborgsskolan, Ostindiskt och Göteborgiana. Totalt erbjuds över 200 auktionsposter.

Temaauktion – Göteborgsmåleri

Och vad vore ett sådant jubileum utan en avdelning Göteborgsmåleri?
Här får vi inte mindre än 45 utrop av den varan med flera verk av stadens berömda kolorister. Ett motiv från Sydkoster av Inge Schiöler med precis så där knallblått hav som man man vill ha det tillhör temats höjdpunkter. Det gör naturligtvis även Ragnar Sandbergs målning “På havet”, ett arbete som aldrig tidigare har varit ute till försäljning. Och som sig bör innehåller ett tema av det här slaget en riktigt färgexploderande praktbukett av Albin Amelin. Lägg därtill flera verk av Tor Bjurström, en stillsam Ivan Ivarsson från 1924 samt ett par sedvanligt vingliga fastigheter i olja av den senare generationens lokala superstar Ian Rusth. Och då har vi inte ens nämnt målningarna av Karin Parrow, Alf Lindberg och Olle Skagerfors.
Välkomna!

Till katalogen →

Temaauktion – Ostindiskt

Och som en mycket naturlig del av jubileet ingår naturligtvis en auktion tillägnad det ypperliga konsthantverk som för snart 300 år sedan började skeppas över av Ostindiska kompaniets fartyg. Allt sedan dess har det blåvita porslinet utgjort ett betydelsefullt inslag i de göteborgska hemmen. Idag lockar föremålen sedan länge till sig samlare från hela världen och då inte minst Kina. Hos Stockholms Auktionsverk Göteborgs bjuds vi på flera seklers kinesisk porslinskonst. En bricka i famille rose-färger med konturerat brätte höjer sig över mängden. Det gör även den 45 (!) cm höga pilgrimsflaskan och ett celadonglaserat Ming-fat. Men auktionens huvudnummer är något helt annat. Det är ett par glasmålningar med målad dekor som föreställer faktorierna i Kanton längs Pärlfloden. Utöver ovan nämnda presenteras fat, vaser, urnor och skålar samt ett par exempel det högkvalitativa japanska konsthantverksgodset.
Välkomna!

Till katalogen→

Temaauktion – Göteborgiana

Ett alldeles särskilt inslag i denna festliga kvartett är förstås det varsamt cureterade urvalet i sektionen Göteborgiana. Här kan vi njuta av antikviteter med rötterna djupt nerslingrade i rikets näst största stad. Ett paradexempel på arbeten där den lokala förankringen har mycket att säga är spegeln Petter Flygare (spegelmakare och förgyllare i Göteborg 1786-1800). Hans alster höll förnämlig klass men skilde sig från de samtida Stockholmsarbetena. Önskar ni en i alla avseenden göteborgsk antikvitet – dessutom försedd med sirliga bladverk – är denna att varmt rekommendera. Missa för allt i världen heller inte tenntallriken hämtad ur Rutger von Aschebergs fältservis, ett mästerligt Parisarbete från 1600-talet. Och vänder ni blicken uppåt kan ni knappast undgå barockkronan i taket som en gång hängt på Råda säteri. Vid sidan av det redan nämnda rymmer auktionen också föremål som en gång funnits i familjerna Broström och Keillers ägo.
Varmt välkomna till detta jubileum!

Till katalogen→

Temaauktion – Göteborgsskolan

I denna trevliga kvartett är det under rubriken Göteborgsskolan som vi får ett 60-tal smakprov från den moderna erans smyckeskonstnärer i staden. Och det Göteborgsskolans själva ryggrad som svarar för arbetena. Anders och Sven-Erik Högberg samt Cecilia och Karl-Ingemar Johansson – samtliga välbekanta namn inom området – står bakom de ringar, armband, halskedjor och länkar som nu är placerade i Stockholms Auktionsverk Göteborgs montrar. Inom glasväggarna där finns mycket att se men ägna gärna en extra stund åt de tidstypiska konsthantverken från 1960- och 1970-talet där silvret utgör fonden för slipade agater, ametister och sodaliter. Ett diadem i silver och 18 K guld, utfört av Anders Högber är något av kronan på verket i denna fjärdedel av Stockholms Auktionsverk Göteborgs jubileumsauktion.
Välkomna!

Till katalogen

Tillbaka till nyheter