2023-02-24

Höjdpunkter från årets andra Lilla Kvalitén

I årets andra upplaga av Lilla Kvalitén rymdes flera höjdpunkter. Bland toppnoteringarna landade den estniska konstnären Endel Köks konstverk som klubbades för 410.000 SEK och som blev nytt prisrekord för konstnären. Även Hans August Lassens målning ”I vinkällaren” bjöd på en spännande budgivning och nådde hela 105.000 SEK. Bordet “Skoga” av den stående favoriten Axel Einar Hjort, gick i väg för 115.000 SEK.

”Det var oerhört spännande att följa budgivning för Endel Köks minst sagt intressanta verk. Det fantastiska resultatet, vilket genererade ett nytt rekord för konstnären, visar att Stockholms Auktionsverk har kapaciteten och erfarenheten av att sälja konst av hög kvalité med stor internationell efterfrågan” säger Joakim Geiger, specialist på modern konst.

Även konsthantverksavdelningen bjöd på flera storfavoriter. Ulrika Ruding, chef för konsthantverksavdelningen, säger:

”Vi gläds över att se ett fortsatt starkt intresse för Otto Schulz, som efter höstens rekordpris (läs mer här) har klättrat i intresse bland våra köpare. Det genuina hantverket står högt i kurs, vare sig det gäller en intakt celadonglaserad skål från 1000-talets Kina, eller Axel Einar Hjorts välbevarade furumöbler.”

Vill du också sälja på Lilla Kvalitén? Passa på att få en kostnadsfri värdering genom att kontakta en av våra specialister.

Med Stockholms största och mest eleganta visningslokaler, och ett stort internationellt nätverk, har Stockholms Auktionsverk återigen blivit den naturliga platsen för att sälja det bästa av svensk och internationell konst och design.

Varmt välkommen att kontakta oss för inlämning, värdering och rådgivning

Ett urval från auktionen:

Tillbaka till nyheter