En betydande grafiksamling

Stockholms Auktionsverk är mycket stolta över att kunna presentera en betydande samling grafik av internationell toppklass. Samlingen ingår i Moderna & Nutida och spänner över nästan 500 år, från det sena 1400-talet till 1970-talet, men med tonvikt på 1900-talet.

De första alstren köptes in redan i slutet av 1940-, och början av 1950-talet. Genom bevarade noteringar över inköpen får vi reda på att merparten kom från gallerier i Stockholm, från Galerie Pierre, Galerie Blanche, Svensk-Franska Konstgalleriet och Agnes Widlunds Konstsalongen Samlaren. Bland de internationella provenienserna återfinns bl. a. Galerie Berggruen och Galerie Simon i Paris, likväl som Craddock & Barnard i London.

Samlaren själv bedrev under en tid även galleriverksamhet, vilket med all säkerhet bidrog till ett stort kontaktnät och möjlighet att förvärva idag sällsynta och åtråvärda verk.

För en samlare är nog det mest spektakulära etsningen “Eva Mudocci-Masque”, av Henri Matisse (Duthuit 65). Detta sällsynta porträtt från 1915 finns endast beskrivet i två kända exemplar, varav detta troligen är ett tredje hittills okänt exemplar. Konstnären själv har dedicerat etsningen till Eva Mudocci, denna för sin tid så berömda och firade violinist, tillika Edvard Munchs älskarinna.

Av Pablo Picassos säkra hand är det tidigaste alstret från 1905, ett kvinnoporträtt, “Tête de Femme, de profil” (Bloch 6) ur den berömda “La Suite des Saltimbanques”. Den stora och viktiga litografin “Tête de Jeune Fille” (Bloch 423) avbildar en ung Françoise Gilot, och är ett fint exempel på de litografier som såg dagens ljus i Fernand Mourlots tryckeri. Picasso lät trycka de första litografierna där 1945, och under de följande åren gjorde han några av de vackraste litografiska porträtten av Françoise.

Den mesta av grafiken i samlingen är svartvit, men ett av få undantag är “Fumeur à la Cigarette Blanche” (Bloch 1169), som Picasso utförde 1964. Just det här exemplaret har sällsynt välbevarade färger då det under lång tid skyddats från exponering av dagsljus.

Marc Chagalls arbete med illustrationerna till “La Bible” kan vi följa genom flera etsningar där samma motiv är representerat med avdrag från olika état (stadier). Vi kan här se hur bilden växer fram, och det är ett sällsynt och fint tillfälle att i detalj studera hans arbete. Ett tidigt état av “Anne invoque l’Éternel” (Sorlier 256) har ett etsat självporträtt längs ned på plåten, vilket sedan försvinner under arbetets gång när plåten kapas ned.

Av den moderna grafiken så finns flera verk av Miró, bla hans första litografi – “Lithographie I” från 1930 (Mourlot 1), Chagall, Picasso och Matisse, men även verk av Rouault, Léger, Giacometti, Soulage, Laurens, Delaunay, Heckel, Grosz, Kollwitz med flera.

Den äldre grafiken är inte lika väl representerad, men bjuder ändå på stora namn som Cranach d.ä., Dürer, Rembrandt, Delacroix, Manet och Corot.

Utforska Moderna & Nutida

Visning 7–12 november Öppettider Vardagar kl 10–18, Lör–Sön kl 11–16 Slagauktion 13–14 november, start kl 11. Nybrogatan 32, Stockholm.

Varmt välkommen att kontakta oss för inlämning, värdering och rådgivning