Vi söker design

Nu pågår inlämningen till kommande kvalitetsauktioner – vi söker det bästa av svensk och internationell design. Vi märker stort intresse på möbler, belysning, mattor, glas och keramik av våra främsta formgivare.

Varmt välkommen att kontakta en av våra designspecialister i Sverige, Finland eller Tyskland för en kostnadsfri värdering.

Under 2023 sålde vi mer än 100.000 föremål för över 500 miljoner kronor. Sälj tillsammans med oss och bli en del av Europas främsta marknadsplats för auktioner med nära 750.000 kunder från 180 länder. Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus för inlämning och värdering.

Våra köpstarka kunder efterfrågar

Möbler och konsthantverk
Axel Einar Hjorth, Josef Frank, Estrid Ericson, Folke Bensow, Anna Petrus, Bruno Mathsson, föremål från Näfveqvarns bruk, möbler och föremål från 1930-40-talet i ”Swedish Modern”, Alvar Aalto, Georg Jensen, Otto Schulz, Finn Juhl, Hans J Wegner, Börge Mogensen, Arne Vodder, Kaare Klint, Philip Arctander, Koloman Moser, Josef Hoffman, Gio Ponti, Le Corbusier, Piero Fornasetti, Jonas Bohlin, Mats Theselius, Memphisgruppen m.fl.

Glas
Karl Lindeberg, Alf Wallander, Emile Gallé, Simon Gate, Edward Hald, Edvin Öhrström, Vicke Lindstrand, Sven Palmqvist, Ingeborg Lundin, Gunnar Cyrén, Eva Englund, Bertil Vallien, Ulrica Hydman-Vallien, Kjell Engman, Bengt Edenfalk, glas från firma Venini, Alessandro Pianon m.fl.

Keramik
Hans Hedberg, Axel Salto, Berndt Friberg, Wilhelm Kåge, Gunnar Nylund, Carl-Harry Stålhane, Birger Kaipiainen, Rut Bryk, Michael Schilkin, Toini Muona, Alvar Aalto, Pablo Picasso m.fl.

Mattor
Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Agda Österberg, Judith Johansson m.fl.

Höjdpunkter – möbler

Höjdpunkter – belysning

Höjdpunkter – keramik

Höjdpunkter – glas

Höjdpunkter – mattor och textilier

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer med en värdering inom kort.

Läs våra senaste nyheter

2024-02-22

Jugend, Josef Frank och svenska armaturer i fokus under årets andra Lilla Kvalitén

2024-02-22

Stockholms Auktionsverk Sickla presenterar: Gunnar Cyrén – mer än bara glas

2024-01-25

Stort intresse för historiska föremål under det 350:de årets första Lilla Kvalitén

Årets första slagauktion inleddes i förmiddags inför en fullsatt auktionssal på Nybrogatan 32, och ringdes traditionsenligt in med klockan som annonserat Stockholms Autkionsverks auktioner sedan 1674. Lilla Kvaliténs drygt hundra...