Vi söker design

Nu pågår inlämningen till kommande kvalitetsauktioner – vi söker det bästa av svensk och internationell design. Vi märker stort intresse på möbler, belysning, mattor, glas och keramik av våra främsta formgivare.

Varmt välkommen att kontakta en av våra designspecialister i Sverige, Finland eller Tyskland för en kostnadsfri värdering.

Under 2023 sålde vi mer än 100.000 föremål för över 500 miljoner kronor. Sälj tillsammans med oss och bli en del av Europas främsta marknadsplats för auktioner med över 800.000 kunder från 180 länder. Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus för inlämning och värdering.

Våra köpstarka kunder efterfrågar

Möbler och konsthantverk
Axel Einar Hjorth, Josef Frank, Estrid Ericson, Folke Bensow, Anna Petrus, Bruno Mathsson, föremål från Näfveqvarns bruk, möbler och föremål från 1930-40-talet i ”Swedish Modern”, Alvar Aalto, Georg Jensen, Otto Schulz, Finn Juhl, Hans J Wegner, Börge Mogensen, Arne Vodder, Kaare Klint, Philip Arctander, Koloman Moser, Josef Hoffman, Gio Ponti, Le Corbusier, Piero Fornasetti, Jonas Bohlin, Mats Theselius, Memphisgruppen m.fl.

Glas
Karl Lindeberg, Alf Wallander, Emile Gallé, Simon Gate, Edward Hald, Edvin Öhrström, Vicke Lindstrand, Sven Palmqvist, Ingeborg Lundin, Gunnar Cyrén, Eva Englund, Bertil Vallien, Ulrica Hydman-Vallien, Kjell Engman, Bengt Edenfalk, glas från firma Venini, Alessandro Pianon m.fl.

Keramik
Hans Hedberg, Axel Salto, Berndt Friberg, Wilhelm Kåge, Gunnar Nylund, Carl-Harry Stålhane, Birger Kaipiainen, Rut Bryk, Michael Schilkin, Toini Muona, Alvar Aalto, Pablo Picasso m.fl.

Mattor
Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Agda Österberg, Judith Johansson m.fl.

Höjdpunkter – möbler

Höjdpunkter – belysning

Höjdpunkter – keramik

Höjdpunkter – glas

Höjdpunkter – mattor och textilier

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer med en värdering inom kort.

Läs våra senaste nyheter

2024-07-08

Sommarens stora keramikauktion presenteras i Blå Hallen – med fokus på kvinnliga keramiker

För tredje året i rad presenterar Stockholms Auktionsverk sommarens stora keramikauktion – med utställning i Blå Hallen i Höganäs. Där en kurerad utställning av keramikauktionen och temaauktionen Edvard Andersson – en...

2024-06-13

Höga noteringar och rekord för Ehrensvärds italienska resa under auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter

2024-06-11

Carl Milles staty “Flicka med fallande löv” såld för 2 miljoner under första dagen av Klassiska & Asiatiska

Under första dagen av slagauktionen Klassiska & Asiatiska var det asiatiska avdelningen samt konsten som gick under klubban. Auktionen bjöd på många höjdpunkter med entusiastisk budgivning och storslagna slutpriser för...