Auktionen är avslutad

Fine Art Auktion

Klassiska & Asiatiska
8–10 juni 2022

Katalog

AUKTIONSORDNING

Onsdag 8 juni: nr 1 – 408
Start kl 10.00: Asiatisk konst & konsthantverk. Nr 1 – 229.
Start kl 14.00: Svensk & Internationell konst samt Old Masters. Nr 230 – 408.

Torsdag 9 juni: nr 409 – 803
Start kl 11.00: Möbler (409 – 498), kuriosakabinettet (499 – 555), mattor/textilier (556-600), silver (601-676), smycken (677 – 774), och klockor (775 – 803).

Fredag 10 juni: 1 – 228
Start kl 13.00: Böcker, kartor, glober & handskrifter.
Läs mer om bokauktionen här >

Bläddra i inspirationskatalogen här >

Välkommen till vårens Klassiska auktion, där artefakter från antiken möter den vid tiden banbrytande sekelskiftskonsten, och där oemotståndliga föremål från seklen däremellan samsas om publikens uppmärksamhet. Här kan besökare botanisera bland blåvitt kompaniporslin, smäckra karolinerbägare i silver, skimrande juveler, och mycket mer därtill.

Vårens asiatiska avdelning med ca 230 objekt, innehåller många höjdpunkter som spänner över flera tusen år. Vi kan bland annat erbjuda två äldre svenska privatsamlingar. Ett flertal av de bästa objekten har varit utställda på Nationalmuseum under tidigt 1900-tal samt även lite senare på Östasiatiska museet.

Höjdpunkten på det svenska klassiska måleriet är Carl Larssons Trädgårdsscen från Marstrand. Målningen är den svenska sommaren personifierad och ett utsökt exempel på Carl Larssons akvarellmåleri när det är som bäst. Flera av de stora friluftsmålarna finns representerade, såsom Bruno Liljefors, Frits Thaulow och Per Ekström som med sin stämningsfulla målning Sommarlandskap, Chantilly låter betraktaren komma naturen in på livet. Auktionen innehåller också en unik samling verk av djurskulptören Arvid Knöppel, vilka uppvisar hans mångsidighet och skicklighet som skulptör och tecknare. Den egensinnige och betydelsefulle konstnären Axel Törneman representeras också med en större samling verk, där målningen Bågskytten föreställande sonen Algot är auktionens kanske mest färgsprakande mästerverk.

Den internationella avdelningen uppvisar verk av bl.a. Emelie Preyer och symbolisten Henri Martin samt konstnären Bartholomeus Sprangers, som var en av de första konstnärerna som på 1500-talet fördjupade sig i manierismen, vilket syns i auktionens fina verk Allegori över segerns gudinna. På den äldre avdelningen utmärker sig också porträttet föreställande greven och generalmajoren Leonard Johan Wittenberg av David Klöcker Ehrenstrahl, utfört 1677, endast tre år efter att Stockholms Auktionsverk grundades 1674!

Stockholms Auktionsverks avdelning antika möbler och konsthantverk innehåller denna vårsäsong flera höjdpunkter, såsom ett vackert mästarstyckeskåp från 1780-talet, ett par attraktiva baljfåtöljer av den kungliga hovstolmakaren Ephraim Ståhl och ett nätt litet konsolbord attribuerat till hovbildhuggaren Ernst Philip Thoman, med egyptiserande dekor.

Inom avdelningen kuriosakabinettet finns flera intressanta och fascinerande föremål från det faraoniska Egypten till det romerska riket, där det äldsta föremålet, en bronspegel är cirka 4.000 år gammal. Den svenska porfyren från Älvdalen finns representerad med tre olika föremål; ett par sengustavianska ljusstakar, en tobaksask samt en prakturna från den uppmärksammade Swedish Grace-perioden.

Auktionen innehåller också en fin flamländsk vävd tapet i ull och silke utförd i gobelängteknik under 1600-talet. Denna har motiv av Johannes döparen som döper Jesus i Jordanfloden.

Silveravdelningen har flertalet attraktiva föremål som kan ge våra dukningar en ”silver lining’. Att nämnas bör den sengustavianska karotten med lock och fat av Johan Carlssons änka, som har en bra tyngd och håller hög kvalitet, liksom den tidlösa smörasken i form av ett laggat kärl. Eleganta och tuffa med sina bockfötter är paret empirekarotter på recheaud av Adolf Zethelius. Extra charmiga är de underbara besticken i snäckmodell och saltkaren i porfyr med silverställ.

Smyckesavdelningen bjuder på ett exklusivt urval av smycken med bland annat ett hänge av Abraham Norlin (1796-1818) som tidigare visats på Nordiska museet med en intrikat antikiserande scen föreställande Poseidon och Hebe, ett garnityr med tiara i guld med ametister som givits i gåva av drottning Josefina av Leuchtenberg, samt mycket mer från epokerna empire, belle epoque och art deco.

Klockavdelningen spänner från tidigt 1700-tal till nutid med bl.a fickur från stockholmsurmakare så som Jacob Kock till exklusiva armbandsur från urtillverkare Patek Philippe, Audermars Piguet, Rolex m.fl. Auktionens toppnummer den ikoniska Royal Oak.

Till katalogen

Katalog

När är det visning och auktion?

Visning

1–7 juni på Nybrogatan 32, Stockholm

Öppettider

Vardagar kl 11–18. Lördag–söndag kl 11–17

Auktion

Slagauktion 8–10 juni. Nybrogatan 32 i Stockholm

Så här går det till

Lägga bud online

Fram till auktionsstart kan du lägga förhandsbud online. Notera att budgivningen fortsätter i sal i realtid efter att förhandsbudgivningen har avslutats. Se avsnittet  ”Budgivning i salen” för att se hur du budar under en pågående auktion.

Budgivning i salen

Du kan delta i slagauktionen på följande sätt:

– Budgivning i salen på Nybrogatan 32, Stockholm
– Telefonbud – anmälan sker till fineart@auktionsverket.se

Sverige: 08-453 67 50
Finland: 09-354 26 700

Betalning

Slagauktion Sverige:
När du vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision (25% inklusive moms och slagavgift på det klubbade beloppet).

Onlineauktion Sverige:
Vid köp tillkommer för varje auktionspost en inropsavgift om 22,5% inkl. moms på det klubbade beloppet samt en slagavgift om 80 kronor inkl. moms.

Finska Fine Art onlineauktioner:
När du har vunnit budgivningen väljer du ett av våra säkra betalsätt och betalar föremålet och vår provision (22,5% inklusive moms på det klubbade beloppet, samt en inropsavgift på 8€).

För att beställa transport av ditt inköpta föremål besök auctionet.com.

Finland:

För inlämning och rådgivning kontakta våra specialister

Victoria Svederberg

Chef konstavdelningen - Specialist modern konst

Chef konstavdelningen

+46 (0)8 453 67 56victoria.svederberg@auktionsverket.com

Stockholm

Ulrika Ruding

Chefsintendent konsthantverksavdelningen - Specialist moderna möbler, keramik och glas.

Chefsintendent konsthantverk

+46 (0)8-453 67 57ulrika.ruding@auktionsverket.com

Stockholm

Markus Anderzon

Specialist - Antika möbler och konsthantverk

Specialist - Fine Art

+46 (0)8-453 67 48markus.anderzon@auktionsverket.com

Stockholm

Ulrica Tillander

Specialist - Äldre måleri, Old Masters, orientaliska mattor och äldre textilier

Specialist - Fine Art

+46 (0)8-453 67 29ulrica.tillander@auktionsverket.com

Stockholm

Anna Wehtje

Anna Wehtje

Specialist - Silver & Preciosa

+46 (0)8-453 67 85anna.wehtje@auktionsverket.com

Stockholm

Elisabet Fellbom

Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk samt äldre europeisk keramik

Specialist - Asiatisk konst och konsthantverk

+46 (0)8-453 67 32elisabet.fellbom@auktionsverket.com

Stockholm

Sandra Johansson

Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar - Specialist Smycken - Gemmolog FGA

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.com

Stockholm

Värdera ditt objekt online