Vi söker det främsta inom antika möbler och konsthantverk

Nu pågår inlämningen till kommande kvalitetsauktioner – varmt välkommen att kontakta våra specialister för fri värdering och inlämning.

Just nu pågår inlämning inför vår Klassiska & Asiatiska auktion och vi söker föremål från 1500-talet fram till sekelskiftet 1900. Varmt välkommen in på en kostnadsfri värdering på något av våra kontor i Stockholm, Malmö, Helsingborg och Göteborg, eller kontakta våra specialister för att boka ett hembesök.

Under 2023 sålde vi 98.000 föremål för nära 500 miljoner kronor. Sälj tillsammans med oss och bli en del av Europas främsta marknadsplats för auktioner med över 750.000 kunder från 180 länder. Varmt välkommen till världens äldsta auktionshus för inlämning och fri värdering.

Våra köpstarka kunder efterfrågar:

MÖBLER & ANTIKVITETER
Vi märker en stor efterfrågan på baljfåtöljer, högklassiga brännförgyllda föremål, intarsiamöbler, förgyllda konsolbord, ljuskronor, föremål i porfyr, speglar och spegellampetter. Efterfrågade är också antika mattor och vävda tapeter.

Vi söker även föremål av följande mästare: Carl Henrik Brolin, Nils Dahlin, G. A. Ditzinger, Petter Ernst, Johann Jacob Eisenbletter, Gustaf Foltiern, Georg Haupt, Erik Holm, Jonas Hultsten, Gottlieb & Fredrich Iwersson, Niclas Korp, Carl Lindborg, Johan Lindgren, Christian Linning, Johan Christian Linning, Pehr Ljung, Anders Lundelius, Nils Meunier, Johan Neijber, Lorentz Nordin, Burchardt Precht, Fredric Ludvig Rung, Jacob Sjölin, Nils Petter Stenström, Ephraim Ståhl, Johan Åkerblad, Erik Öhrmark m.fl.

SILVER
Silverföremål av hög kvalitet är nu mycket efterfrågade både av våra svenska och internationella samlare och vi söker nu ljusstakar, dryckeskannor, bägare, tekannor, sockerskrin, brickor, skålar, fat och gulddosor.

Föremål av välkända silversmeder som: Johan Nützel, Pehr Zethelius, Mikael Nyberg, Henrik Wittkopf, Jonas Thomasson Ronander, Arvid Floberg, Isak Sauer, Adolf Zethelius, Gustaf Möllenborg, Gustaf Stafhell, Andreas Reutz, m.fl.

PORSLIN OCH KONSTHANTVERK FRÅN ASIEN
Vi noterar en extra hög efterfrågan på vaser, fat, serviser och skålar i porslin, samt föremål i brons. Våra kunder söker även efter buddhor, textilier, lack- och emaljarbeten samt föremål av jade.

Höjdpunkter – klassiska möbler

Höjdpunkter – klassiskt konsthantverk

Du kan också få hjälp med en online-värdering här:

Tack! Vi återkommer med en värdering inom kort.

Läs våra senaste nyheter

2024-02-22

Jugend, Josef Frank och svenska armaturer i fokus under årets andra Lilla Kvalitén

2024-02-22

Stockholms Auktionsverk Sickla presenterar: Gunnar Cyrén – mer än bara glas

2024-01-25

Stort intresse för historiska föremål under det 350:de årets första Lilla Kvalitén

Årets första slagauktion inleddes i förmiddags inför en fullsatt auktionssal på Nybrogatan 32, och ringdes traditionsenligt in med klockan som annonserat Stockholms Autkionsverks auktioner sedan 1674. Lilla Kvaliténs drygt hundra...