2023-12-06

Succé för Bertel Thorvaldsens relief och buddhistisk bronsfigur andra dagen av Klassiska & Asiatiska

Under andra dagen av Klassiska & Asiatiska klubbades avdelningen för konst samt asiatisk konst och konsthantverk. Auktionens höjdpunkt blev Bertel Thorvaldsens relief ”Backantinna och satyr” som klubbades för 3.150.000 SEK inför en applåderande publik. Auktionen bjöd dock på flera spännande budgivningar, och de kinesiska föremålen mötte särskilt stor entusiasm.

Dagens auktion inleddes starkt med flera höga noteringar på avdelningen för asiatisk konst och konsthantverk. Tidigt in i auktionen stod det klart att den buddhistiska bronsfigurinen av Avalokiteshvara var en storfavorit, och efter en intensiv budgivning landade klubbslaget på 1.900.000 SEK. Denna notering följdes strax därpå av en skål i ducai-färger som klubbades för 760.000 SEK samt en blåvit penselvas som landade på 580.000 SEK. Vidare noterades stort intresse för två poster med träsnitt av de japanska konstnärerna Utagawa Kuniyoshi samt kvartetten Tsukioka Yoshitoshi, Utagawa Kunisada I, Utagawa Toshiiku and Kawanabe Kyosai. Den förstnämnda representerades med 10 motiv ur serien “Illustrated Abridged Biography of Koso” och klubbades för enastående 390.000 SEK (utrop 50.000 SEK). Det senare utropet bestod av 130 träsnitt och klubbades för 280.000 SEK (utrop 70.000 SEK).

Elisabet Fellbom, specialist på asiatisk konst och konsthantverk, kommenterar dagens glädjande auktionsresultat.

– Sällsynta och högkvalitativa objekt tillsammans med effektiv och världstäckande marknadsföring gör att vi når starka köpare världen över. Vi såg att förhandsintresset var särskilt stort för de kinesiska föremålen, vilket återspeglades under budgivningen i salen. Stockholms Auktionsverk är en ledande aktör och förmedlare av asiatiska föremål, och det känns hedrande att kunna leverera så fina klubbslag.

När det kom till konstavdelningen återvände auktionen hem till Europa igen, med utrop av flertalet välkända svenska namn som Bruno Liljefors, Carl Fredrik Hill, Carl Milles och Anna Palm. Bland Old masters utmärkte sig Anna Maria Ehrenstrahls signerade allegori över våren från 1687 (klubbad för 160 000 kr, utrop 60 000 kr), det härliga vinterlandskapet med skridskoåkare av holländaren Anthonie Beerstraten (som klubbades för 270 000 kr) och “Stilleben med fiol och snäckor” av den franske konstnären Jacques Linard (klubbat för 250 000 kr, utrop 150 000 kr). Men auktionens högst klubbade objekt blev alltså den museala reliefen ”Backantinna och satyr” av danske skulptören Bertel Thorvaldsen, som efter en lång budgivning klubbades för över dubbla utropet.

– Bertel Thorvaldsen har ansetts vara en av sin tids mest inflytelserika skulptörer och reliefen som vi hade äran att auktionera är ett fantastiskt verk med proveniens direkt från konstnärens kvarlåtenskap. Det är ett verk skapat med en genialisk konstnärlig precision, där texturerna är nästintill kännbara och den mjuka rörelsen är så exakt återgiven i det hårda materialet. Den ger verkligen uttryck för den klassiska konstens tidlösa skönhet, säger Cecilia Berggren, specialist och ansvarig för klassisk konst.

Vidare kan även samlingen av Charlotte Wahlström nämnas som såldes till höga priser i förhållande till utropen vilket återigen visar att högkvalitativt måleri från 1800-talet lockar till sig nya beundrare och köpare, säger Cecilia Berggren.

På torsdag, den 7 december, väntar slagauktionen Böcker, Kartor & Handskrifter.

Tillbaka till nyheter