2024-06-10

Albert Einsteins brev och Ingmar Bergmans handskrivna manus i Böcker, Kartor & Handskrifter

Hur såg det ut när en nobelpristagare bollade sina idéer i slutet av 1920-talet? Det är just vad som utspelar sig i de brev – ur korrespondensen mellan matematikkollegorna Albert Einstein och Herman Müntz – som kommer att gå under klubban i Fine Art-auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter den 13 juni på Stockholms Auktionsverk. De fyra breven, två i sina originalkuvert, är prydligt skrivna i bläck, daterade 1928 och 1929 samt undertecknade av A. Einstein.

– Det som gör just det här breven särskilt intressanta är att de innehåller matematiska uträkningar. De är lätta att tyda och det framgår helt uppenbart att Einstein vill bolla sina idéer med Müntz. Han förklarar sina tankegångar och diskuterar de matematiska problemen, det är också den aspekten som ger breven sin tyngd. Det och att mottagaren är just Herman Müntz. Det är inte bara en artig grattishälsning med Albert Einstein som avsändare, utan dokument med faktiskt vetenskaplig betydelse, förklarar Katharina Fahlstedt, chefsintendent Böcker, kartor och handskrifter på Stockholms Auktionsverk.

Den polsk-tyske matematikern Herman Müntz (1884–1956) var verksam i Berlin och München, född i dåvarande Ryssland. Han arbetade nära Einstein 1927 och utnämndes två år senare till professor vid universitetet i Leningrad där han undervisade fram till 1937 då han – som tysk medborgare – blev utvisad och flyttade till Sverige. Där bodde han sedan i resten av sitt liv. Müntz fortsatte att arbeta nära Albert Einstein och hans hjälp uppmärksammades i ett antal av hans publicerade dokument och artiklar. Einstein själv sparade sällan sina tidiga beräkningar och ofärdiga arbetsdokument, så att fyra brev bjuds ut på marknaden på en och samma gång är sällsynt. De kommer därför att säljas tillsammans med ett utrop på 500 000 kr.

– Medan Einstens brev är mer vanligt förekommande på den amerikanska auktionsmarknaden är det sällsynt att de kommer ut på den svenska, jag har personligen inte sett särskilt många under mina år i branschen. Men de här breven kommer från en svensk privat samling, vilket också är lite extra anmärkningsvärt. Det ska bli spännande att se vad de möter för intresse.

Just arbetsdokument signerade av Albert Einstein har de senaste åren klubbats för höga priser. I slutet av 2021 såldes ett omfattande dokument om 54 handskrivna sidor av Einstein och hans kollega Michele Besso hos Christie’s i Paris för 118 miljoner kronor. I samband med auktionen var det just ”den fascinerande inblicken i huvudet på 1900-talets största vetenskapsman” som utgjorde den största motiveringen till dokumentets höga slutpris.

En annan fascinerande inblick bjuds i det av Ingmar Bergman handskrivna manuskriptet “En lektion i kärlek, en filmkomedi av Ingmar Bergman” från 1953-54, där 169 numrerade blad samlats i en senare tillverkad mörkröd kassett med skinnrygg. Filmen spelades in under sensommaren 1953 och hade urpremiär på Röda Kvarn i Stockholm den 4 oktober 1954.

Eller kanske de 303 maskinskrivna sidorna som utgör “‘ORDER’ (arbetstitel)”, med författaren Lars Noréns egenhändigt adderade rättelser och namnteckningar? Det färdiga resultatet av detta manus – diktsviten “Order” – utgavs på Bonniers förlag 1978, och omfattade då 263 tryckta sidor. Manuskriptet som nu bjuds ut till auktion är mest sannolikt ett första utkast, då man på första sidan finner ett “approximativt arbetsschema”. Den nuvarande ägaren bodde granne med Lars Norén på Gotland och fick 2014 i uppdrag av författaren att tömma skrivarstugan, med löfte att behålla det han ville och deponera resten.

Fine Art-auktionen Böcker, Kartor & Handskrifter klubbas den 13 juni på Nybrogatan 32 i Stockholm.

Vill du sälja med oss? Vi söker alltid spännande föremål till kommande auktioner. Kontakta oss via vår onlinevärdering eller kontakta våra specialister direkt.

Kontakta våra specialister för värdering, rådgivning och inlämning

Tillbaka till nyheter