Arkiv

Moderna & Nutida - Page 2

Karl Lindström & Nils-Emil Lundström, 2 vaser

Hertha Hillfon, skulptur,

Hertha Hillfon, skulptur, "Huldra"

Stig Lindberg, unikt skålfat, Gustavsberg studio

Gunnar Nylund, skulptur, Rörstrand 1940-tal

Gunnar Nylund, skulptur, Rörstrand, stengods

Ewald Dahlskog, kanna, Bo fajans

Rörstrand, 2 vaser, 1900-talets början

Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1966

Berndt Friberg, miniatyrer, 3 st., Gustavsberg

Stig Lindberg, vaser, 4 st, Gustavsberg studio

Rolf Palm, vaser, 8 st, egen ateljé i Mölle

Karl Lindström, vas, Rörstrand 1900-talets början