Trågsoffa från Margrethelunds slott

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

TRÅGSOFFA, stockholmsarbete i rokoko, möjligen av Christopher Tietze (ämbetsmästare i Stockholm 1764-1791) träskuren dekor, sarg med à la grecque, rocailler och voluter mot gallerverk, svängda ben med volutformade avslut, bemålad och förgylld, höjd 88, 226 x 72 cm, slitage, tråget 1800-tal
PROVENIENS:
Margrethelunds slott, Österåkers socken, Stockholms län
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, sidan 257 jämför trågsoffa med mycket snarlik dekor signerad av Christopher Tietze

1011

2016-06-07