Ljusstakar sengustavianska Rungs art

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Fredric Ludvig Rungs art, parställda, brännförgylld brons och carraramarmor, fyrkantig fotplatta med kolonnformat postament, hexagonal baldakin behängd med kedjor och klot, krönt av stående karyatid, urnformad ljushållare med lagerbladsbård, lösa manschetter, höjd 29 cm, slitage, smärre nagg

PROVENIENS:
Friherre Carl August Liljencrantz, Hjulsta säteri, Enköping-Näs socken, Uppsala län

1006

2016-06-07