Gripsholmsfåtölj 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

GRIPSHOLMSFÅTÖLJ, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, rygg med kontursvängda spjälor, utsvängda konturerade armlän, volutformade avslut med pikerade ytor, framtagen originalfärg i gulockra, slitage, maskstungen

LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, sidan 194ff jämför varianter av modellen

1013

2016-06-07