10. ÖRHÄNGEN, 1 par, platina, ca 1930-1940-tal, vardera örhänge med dekor av 4 odlade saltvattenspärlor, varav den större ca 9-11 mm, 30 diamanter med äldre briljantslipning resp. rosenslipning, totalt ca 2,56 ct.
| Avslutad | 23 May 2025 |
| Auktionsnummer | 10 |
| Objektsnummer | 4037956 |
| Klubbat belopp | 24 000 SEK |
| Klubbas | Avslutad |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Bruksslitage, 1 av de större diamanterna med skada
För konditionsrapport kontakta:
Sandra Johansson
Specialist Smycken – Gemmolog FGA.
sandra.johansson@auktionsverket.com.