228. JONAS HULTSTÉN (mästare i Stockholm 1773-1794), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, signerad i bläck Hultstén, fanerad med björk, jakaranda, lönn och rosenträ, brännförgyllda beslag av mässing.
| Avslutad | 10 Dec 2024 |
| Auktionsnummer | 228 |
| Objektsnummer | 3834711 |
| Klubbat belopp | 80 000 SEK |
| Klubbas | Avslutad |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Smärre fanérskador och mindre kompletteringar, ej fungerande nyckel medföljer.