Kungliga Bibliotekets arkitekt, Frans Gustaf Abraham Dahl, tillskrivna:
Teckningar och akvareller från studieresan i Frankrike och Italien.
3 album med 105 teckningar och skisser, varav 13 akvarellerade.
155 x 230 mm, 170 x 240 mm resp. 190 x 260 mm.
Samtida klotband, linneband och ett halvfranskt band utan rygg.
Dahls namn överst i sammanräkning på insidan av pärmen i det mellersta albumet. De två övriga Thiele (Hans Anton Thiele) och Dahlerup (Jens Vilhelm Dahlerup).
Minsta albumet, huvudsakligen Frankrike, de två andra Italien. Med några teckningar daterade 1866-67.
Frans Gustaf Abraham Dahl erhöll ett reseunderstöd av Konstakademien, 2,000 rdr för tre år 9 sept. 1864, vilket förlängdes för två år och företog med detta en studieresa till England, Tyskland, Frankrike, Italien och Spanien.