59. KANDELABRAR, ett par, Nikolaus I, sannolikt S:t Petersburg 1800-talets andra kvartal, för vardera fyra ljus, matterad och polerad brännförgylld brons, fanerade med malakit.
| Avslutad | 05 Dec 2023 |
| Auktionsnummer | 59 |
| Objektsnummer | 3131950 |
| Klubbat belopp | 118 100 SEK |
| Klubbas | Avslutad |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Bruksslitage, ställvisa skador, lagningar och retuscher, sockel med spår av elektrifiering.