GRETSCH, "Clipper 6186", ca 1959, hollowbody, sunburst, 2 Dearmond pickuper, Made in Usa, med original Gretsch hard case.
| Avslutad | 26 Apr 2025 17:50 CEST |
| Objektsnummer | 4084499 |
| Klubbat belopp | 11 505 SEK |
| Slutar om | Avslutad |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Sickla |
Ombyggd/kompletterad med 1 eller 2 pickuper, glapp i reglage, el behöver översyn, ljud ur båda pickuper, halsklack med spricka och möjlig lagning/igensatt hål, känns stabil, god spelbarhet, lack med ålder- bruksrelaterat slitage, binding med viss sprickbildning, ej fullständigt genomgången, ingen funktionsgaranti lämnas.