SPELDOSA, musikautomat, Polyphon Musikwerke,modell 104, för offentligt bruk, med myntinkast, med 25 skivor, fodral fanerat i valnöt, modellen i tillverkning från 1890-tal till en bit in på 1900-talet, tvådelat exemplar med underskåp med plats för skivor.
| Avslutad | 27 Apr 2025 18:14 CEST |
| Objektsnummer | 3947511 |
| Klubbat belopp | 23 006 SEK |
| Slutar om | Avslutad |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Magasin 5 |
Fungerande, kammarnas tänder intakta
Överdelens topp och bakstycke med torrsprickor, krön med limmade lagningar, speldosans glashölje med sprickor i träramen, i övrigt lättare slitage i form av mindre märken, avslag och spår efter bruk.