Olja på duk, oval top, löst fästa på kartong
Vardera ca 28 x 45 cm, bildyta ca 23,5 x 45 cm.
Originalramar
PROVENIENS
Konstnärens barnbarns barnbarn till år 2021
Troligtvis förlagor till en ej realiserad offentlig utsmyckning.
I förkristen tid delades året inte in i fyra olika årstider som idag det vill säga, vinter, vår, sommar och höst, utan året delades upp i två halvår, sommarhalvår och vinterhalvår. Respektive halvår delades in i två kvartal så sammanlagt bestod året av fyra kvartal. Första kvartalet varade från vinternätter i september/oktober till midvinter i januari/februari, andra kvartalet varade från midvinter till sommarmál i april, tredje kvartalet varade från sommarmál till midsommar i juli och fjärde kvartalet varade från midsommar till vinternätter i september/oktober. Första kvartalet varade från vinternätter i september/oktober till midvinter i januari/februari, andra kvartalet varade från midvinter till sommarmál i april, tredje kvartalet varade från sommarmál till midsommar i juli och fjärde kvartalet varade från midsommar till vinternätter i september/oktober. Högtiderna (bloten) var 5 st till antalet fördelade under 1 år. Första blotet är vid vinterns inträde som är för gott år, vilket är Vinternätter det andra blotet är vid midvintern (förväxla ej med vintersolståndet) som är för god gröda, vilket är Midvinterblot/Jul/Hókunótt och det tredje blot är vid sommarens början, det är för seger och framgång, vilket är Segerblotet. Utöver dessa tre blot återfinns det ytterligare två nämna blot i källorna, ett är Disting/Disablot och det andra är Alvablot.